null

Klimatyczna Mapa Szkół pomoże wybrać miejsce nauki

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta, uczniowie wchodzą do klasy.
Autor: m.st. Warszawa

Za kilka dni rozpoczyna się rekrutacja do szkół średnich. Klimatyczna Mapa Szkół to nowy projekt realizowany przez stołeczny ratusz, którego celem jest wsparcie uczniów w wyborze szkoły ponadpodstawowej. Mapa pokazuje rozmaitość warszawskich placówek, ich dostępność i przydatne informacje.

Klimatyczna Mapa Szkół nie jest kolejnym rankingiem. Chcemy uniknąć pozycjonowania według nowych wskaźników. Pokazujemy różnorodność i specyfikę warszawskich szkół średnich, a przede wszystkim dostarczamy absolwentkom i absolwentom szkół podstawowych informacje pomagające przy wyborze nowej placówki. Zależy nam, by każda uczennica i każdy uczeń dokonujący wyboru, mogli zrobić to świadomie i mieli jak najpełniejszą wiedzę o tych elementach, które są istotne dla młodych osób planujących dalszą naukę – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta miasta.

Rodzice i nastolatki coraz częściej zwracają uwagę na także aspekty, jak np. atmosfera w szkole, infrastruktura (często sportowa) i oferta zajęć dodatkowych.

Posiłki wegetariańskie i strefa ciszy

Dzięki Klimatycznej Mapie Szkół ósmoklasiści nie tylko sprawdzą ofertę szkół, ale też zobaczą działania społeczności szkolnej, które tworzą "klimat" czyli atmosferę - m.in. wyposażenie i dostępność placówki, aktywność społeczną, współpracę z organizacjami i wiele innych przydatnych informacji przy wyborze szkoły.

Do projektu przystąpiło 126 warszawskich szkół ponadpodstawowych – liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia. To 80 procent placówek biorących udział w tegorocznej rekrutacji do pierwszych klas.

Klimatyczna Mapa Szkół znajduje się na serwisie mapowym miasta oraz na stronie edukacja.um.warszawa.pl

Projekt to część strony internetowej, na której możliwe jest przeglądanie różnych danych przestrzennych o Warszawie. Serwis składa się z map tematycznych związanych z życiem miasta i jego mieszkańców. Użytkownicy portalu mapowego mogą tworzyć własne mapy, wyszukiwać obiekty oraz zobaczyć na archiwalnych mapach i opracowaniach, jak zmieniała się Warszawa.

Wybierz szkołę średnią dla siebie

Dla tegorocznych ósmoklasistów miasto przygotowało 17,2 tys. miejsc w 98 liceach ogólnokształcących, 44 technikach i 17 branżowych szkołach I stopnia. Od 30 kwietnia ósmoklasiści mogą poznać ofertę szkół w elektronicznym systemie rekrutacji (https://warszawa.edu.com.pl)  Od 15 maja kandydaci mogą składać wnioski.

Na stronie edukacja.um.warszawa.pl  umieszczone są informacje dla kandydatów i ich rodziców, w tym m.in.:

  • informator o szkołach „Wybierz szkołę dla siebie”,
  • harmonogram rekrutacji,
  • zasady rekrutacji do poszczególnych typów oddziałów, w tym do klas dwujęzycznych, sportowych, integracyjnych,
  • jak policzyć punkty rekrutacyjne,
  • oraz nowość - wyszukiwarka zawodów, w jakich kształcą technika i branżowe szkoły I stopnia.

Strona ta jest aktualizowana o nowe informacje w zależności od etapu podstępowania rekrutacyjnego.

Zobacz galerię (2 zdjęć />)