null

Kino zaangażowane – nowe filmy na VOD Warszawa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
grafika festiwalu Watch Docs Belarus, czerwony iks, dokoła czarne tło i napis VIII Watch Docs Festival, u dołu błękitny pasek z festiwalowym W

W styczniu na platformie VOD Warszawa obejrzeć można filmy w ramach dwóch projektów: Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch - Docs Białoruś oraz polski cykl Dok na Granicy. Wszystkie z napisami w językach białoruskim i rosyjskim.

"Human Right Extremist" to hasło przewodnie festiwalu filmowego WATCH DOCS Belarus. Od 21 do 28 stycznia dostępne online są filmy akcji, detektywistyczne, biografie i dramaty psychologiczne, ich główny wątek to prawa człowieka. WATCH DOCS postarał się zebrać w jednym miejscu różne gatunki filmowe dowodząc, że nie tylko dokumenty mogą zajmować się tą tematyką. W programie festiwalu znalazły się m.in. filmy "Atomowi żołnierze", "Exit", "Zbrodnia + Kara", "Gra cieni", "Dzieciństwo Imada" czy "Pewnego razu w Wenezueli". Dostępne są online na terytorium Białorusi, Ukrainy, Litwy i Polski na platformie VOD Warszawa, wszystkie nieodpłatnie, z napisami w języku białoruskim lub rosyjskim. Niektóre z filmów mają ograniczenia w liczbie wyświetleń lub dostępności geograficznej.

Dok na Granicy

Udostępniony został także cykl filmów polskich twórców dokumentalnych, którzy z kamerami obserwują na bieżąco to, co dzieje się na polsko-białoruskiej granicy. Przegląd to 7 krótkich form filmowych, zapowiadających realizację zbiorowego filmu dokumentalnego.

W lecie 2021 roku w mediach zaczęły pojawiać się informacje o większym niż zazwyczaj ruchu uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. Analizy polityczne wskazywały na początek większej akcji reżimu Łukaszenki, mającej na celu stworzenie nowego szlaku przemytniczego do Europy. Pod koniec sierpnia wszystkie oczy były zwrócone na Usnarz Górny, gdzie w pułapce między wojskami białoruskimi i polskimi znalazła się grupa 32 Afganek i Afgańczyków. Sytuacja eskalowała. Grupa dokumentalistek i dokumentalistów z Polski zdecydowała, że wobec kryzysu na granicy również oni mają zadanie do wykonania.

VOD Warszawa

Platforma VOD Warszawa została zaprojektowana z myślą o warszawskich instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych, a przede wszystkim – ich publiczności. Jest wynikiem wspólnej pracy wielu osób z warszawskich teatrów, muzeów, fundacji i stowarzyszeń oraz zespołu Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Budowę http://vod.warszawa.pl sfinansowało m.st. Warszawa.