null

Kino, teatr, a może muzeum?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Maciek Jazwiecki

Warszawskie instytucje kultury przygotowały podczas zimowej przerwy w nauce specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży. Muzea, kina i teatry zapraszają na wiele atrakcyjnych spektakli, pokazów i wystaw. W Teatrze Baj można zobaczyć „Akademię Pana Kleksa”, a w Muzeum Karykatury spotkać Koziołka Matołka.

Teatry

Teatr Baj zaprasza dzieci do świata bajek i wciągających opowieści. W programie na czas ferii zaplanowano propozycje zarówno dla młodszych, jak i nieco starszych widzów. Nowa wystawa zagości w Galerii Lalek, a na scenie pojawi się Pan Kleks i Kot Filemon, będą też spacery edukacyjne po teatralnych zakamarkach. Na finał warszawskich ferii szykowana jest premiera – spektakl „Hop” dla widzów od 2 lat.

Specjalną ofertę na czas zimowej przerwy w nauce (od 11 do 28 lutego) przygotował też Teatr Guliwer. Bilety na wszystkie spektakle od wtorku do piątku można kupić w cenie 25 zł. Na obu scenach Guliwera grane będą znane i lubiane sztuki: „Pączek i Pompon”, „Koziołek Matołek”, „Jak się robi cyrk?”, „Przyjaciele Automateusza”, „Czy umiesz gwizdać, Joanno?”. Każdy ze spektakli na Dużej Scenie będzie poprzedzony etiudą edukacyjną. W programie znalazły się także warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Z kolei Teatr Lalka rozpocznie zimowe ferie od premiery pt. „Baśń o Aladynie i lampie cudownej”, czyli klechdy sezamowej Bolesława Leśmiana. Spektakl oprawił muzycznie Grzegorz Turnau.

Niedaleko, bo także w gmachu Pałacu Kultury i Nauki, w Teatrze Studio, także można będzie ciekawie spędzić zimowe ferie. Dzieci od 10 roku życia mogą wziąć udział w 5-dniowych warsztatach z „Wyspą Jadłonomią”. W trakcie kilku dni warzywnej przygody uczestnicy dowiedzą się dlaczego warto dbać o planetę, klimat i po co jeść warzywa oraz nauczą się przygotowywać pożywne posiłki.

Muzea

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza dzieci i młodzież na warsztaty, a całe rodziny z dziećmi na animacje przybliżające kulturę żydowską i rozwijające kreatywność. Młodzież szkolna jest też mile widziana na wystawie stałej – w czasie ferii indywidualne zwiedzanie ekspozycji przez uczniów kosztuje tylko złotówkę, a wejście dla dzieci poniżej 7 roku życia jest bezpłatne. 

Muzeum Warszawy również zaprasza do wszystkich swoich oddziałów. W czasie ferii zimowych odbędą się wydarzenia z okazji 375. urodzin Pragi. A w głównej siedzibie, na Rynku Starego Miasta, do 19 lutego można oglądać wystawę „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.” i zobaczyć, jak jeszcze niedawno wyglądała stolica.

Muzeum Karykatury poleca w czasie ferii spotkanie z Koziołkiem Matołkiem, na specjalnym torze przeszkód, z którego mogą korzystać najmłodsi w wieku od 4 do 10 lat.

Biblioteki i domy kultury

Ciekawe wydarzenia zaplanowały biblioteki publiczne i czytelnie. W czasie ferii będą się odbywać m.in. pokazy filmów, zajęcia plastyczne, kluby dyskusyjne, można też będzie wziąć udział w konkursach dla czytelników. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie bibliotekiwarszawy.pl i bezpośrednio w oddziałach. 

Jak zwykle wiele propozycji na czas zimowych ferii mają stołeczne domy kultury. W planie są ciekawe spotkania i warsztaty, pokazy filmów, koncerty i spektakle, dla dużych i małych oraz zabawy taneczne. Warto zaglądać na strony internetowe domów kultury i odwiedzać ich profile w mediach społecznościowych. 

Duży i mały ekran

Ferie to idealny czas na seanse w kinie lub w domowym zaciszu. VOD Warszawa ma mnóstwo ciekawych propozycji dla dzieci i młodzieży, część z nich można obejrzeć za darmo.

Na rodzinne warsztaty, połączone z pokazami filmów, zaprasza Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy – współorganizatorem tego cyklu jest Festiwal Kino w Trampkach.

Podczas ferii zimowych można też oglądać filmy z festiwalu Kino Dzieci – pokazy zaplanowano w kinach studyjnych, m.in. w Kinotece czy kinie Muranów.