null

Kim Lee bohaterką nowej wystawy w Muzeum Woli

Drukuj otwiera się w nowej karcie
garderoba Kim Lee z obrazami i ozdobnymi piórami
Autor: Pat Mic

Królowa Warszawy to pierwsza wystawa poświęcona Kim Lee, którą od jutra oglądać można w Muzeum Woli. Wykreowana przez Andy’ego Nguyena postać stała się ikoną polskiej kultury queerowej. Na wystawie prezentowane są m.in. kostiumy, filmy i zdjęcia najsłynniejszej warszawskiej drag queen.

Kim królowała na warszawskiej scenie przez niemal dwie dekady, do śmierci z powodu COVID w 2020 roku. Pozostawiła po sobie kolekcję ponad tysiąca kostiumów, które stały się punktem wyjścia do wystawy w Muzeum Woli. Andy Nguyen (Kim Lee) był wybitnym artystą, w  sposób szczególny związany z  Warszawą. To tu mieszkał, najczęściej występował na deskach teatrów i klubów, a także tworzył odwołując się do symboli i wartości związanych z miastem.

Wystawa wpisuje się w miejską politykę różnorodności społecznej, która promuje otwartość i działa przeciw wykluczeniu mieszkańców i mieszkanek miasta – podkreśla zastępczyni prezydenta Aldona Machnowska-Góra.

Przez osiemnaście lat obecności na scenie Kim Lee wystąpiła ponad tysiąc pięćset razy. Wcielała się w Violettę Villas, Warszawską Syrenkę czy Hankę Ordonówną. Wielokrotnie nawiązywała też do swoich korzeni i kultury wietnamskiej. Andy własnoręcznie tworzył, a potem wielokrotnie przerabiał swoje stroje. Obok kostiumów na wystawie pojawią się zdjęcia i filmy dokumentujące jego sceniczne tożsamości.

Garderoba Kim Lee – jako miejsce i kolekcja strojów zarazem – stała się inspiracją dla artystki Agaty Zbylut. Jej projekt dokumentacyjno-artystyczny, który stanowi część wystawy, został zrealizowany dzięki stypendium artystycznemu m.st. Warszawy. Przestrzeń garderoby jest także tematem pracy dokumentalistki Pat Mic powstałej na zamówienie Muzeum Warszawy. Wykonane po śmierci Kim Lee fotografie strojów wydobywają ich teatralność i podkreślają nieobecność drag queen.

To ważna wystawa dla miejskiego muzeum. Przypomina o tym, że historia Warszawy była i jest różnorodna. I że bywa bardzo kolorowa!”– podkreśla Magdalena Staroszczyk, kuratorka wystawy. Wybrane kostiumy z garderoby Kim Lee wejdą do kolekcji Muzeum Warszawy.

Ekspozycji będzie towarzyszył bogaty program wydarzeń: pokazów filmowych, wykładów, dyskusji, oprowadzań i warsztatów antydyskryminacyjnych. Program towarzyszący jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Lambda Warszawa.

Wystawa będzie czynna od 2 lutego do 30 lipca 2023 w Muzeum Woli (oddział Muzeum Warszawy) przy ul. Srebrnej 12.

kim lee siedząca w garderobie wśród ozdobnych piór