null

Kijów, Warszawa – wspólna sprawa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski w otoczeniu przedstawicieli miasta i młodego pokolenia podczas demonstracji w Warszawie na Placu Defilad. W rękach trzymają transparent -kartkę a4 na której na żółtym tle, niebieską czcionką jest napisane: Solidarni z Ukrainą
Solidarni z Ukrainą | Autor: Ewelina Lach

Będziemy zawsze wspierać nasze siostry i naszych braci na Ukrainie – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas demonstracji solidarności z ukraińskim społeczeństwem, która odbyła się dzisiaj na Placu Defilad w Warszawie. Z tej okazji Pałac Kultury i Nauki został podświetlony na żółto i niebiesko – w barwy narodowe Ukrainy.

Zawsze wspieraliśmy silną, niepodległą Ukrainę. Polska była pierwszym państwem, które uznało niepodległość Ukrainy. Budowaliśmy Partnerstwo Wschodnie, podczas Pomarańczowej Rewolucji wspieraliśmy dążenia Ukraińców i zawsze będziemy wspierali niezależną, silną i niepodległą Ukrainę – podkreślił Rafał Trzaskowski. - Tak się składa, że dosłownie za kilka dni będzie setna rocznica urodzin profesora Władysława Bartoszewskiego, który mówił, że bezpieczeństwo Polski zależy od tego, jak silna jest niepodległa Ukraina – dodał.

Prezydent Warszawy zapewnił też, że mieszkańcy Ukrainy mogą liczyć na stolicę Polski w wypadku ewentualnego konfliktu.

Dwa dni temu byłem w Kijowie, rozmawiałem z wieloma Ukraińcami, rozmawiałem z merem Kijowa Witalijem Kliczką, że jesteśmy gotowi udzielić wsparcia jako samorządowcy zarówno europejscy, bo zaprosiliśmy Kijów do Paktu Wolnych Miast, jak również jako samorządowcy polscy wspierając miasta partnerskie, wspierając Kijów – zaznaczył Rafał Trzaskowski.

Organizatorami demonstracji w obliczu groźby agresji Rosji na Ukrainę są organizacje diaspory ukraińskiej (Fundacja Nasz Wybór, Ukraiński Dom) oraz organizacje społeczne (Akcja Demokracja, KOD, Obywatele RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet). Udział w wydarzeniu wzięli obok prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego m.in. ambasador Ukrainy, Andrij Deszczycia, aktywistka i artystka Jana Shostak oraz liderzy Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także przedstawiciele Rady m.st. Warszawy.

Pomysł organizacji wiecu solidarności z Ukrainą wyszedł jednocześnie z organizacji pozarządowych „Akcja Demokracja”, Fundacji „Nasz Wybór” i Ukraiński Dom w Warszawie oraz od prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i warszawskiego posła Michała Szczerby. Prezydent Warszawy we wtorek był w Kijowie na spotkaniu z merem Kijowa. Michał Szczerba w środę uczestniczył w solidarnościowej misji parlamentarnej w Radzie Najwyższej Ukrainy.

Rada m.st. Warszawy wspiera Ukrainę

Dzisiaj także swoje stanowisko przyjęła Rada  m.st. Warszawy. „Eskalacja napięcia, z którą dziś mamy do czynienia, wywołuje ogromne obawy o bezpieczeństwo obywatelek i obywateli Ukrainy oraz o pokój w Europie. W obliczu zagrożenia, przed jakim stają nasi sąsiedzi, nie możemy być obojętni” – czytamy w dokumencie.

Rada m.st. Warszawy wyraża solidarność z narodem ukraińskim. Kijów jest wolnym miastem, Ukraina jest wolnym państwem. Mieszkanki i mieszkańcy Kijowa, obywatelki i obywatele Ukrainy mają prawo budować swoją przyszłość w oparciu o fundamentalne wartości takie jak niepodległość, suwerenność i bezpieczeństwo. Wysyłamy przyjaciołom z Kijowa i całej Ukrainy głośny, jednoznaczny sygnał jedności. Jesteśmy z Wami! – uzasadniała stanowisko Rady wiceprzewodnicząca Magdalena Roguska.

Prezydent ms.t. Warszawy, Rafał Trzaskowski w otoczeniu młodzieży na Placu Defilad w Warszawie. Młodzież trzyma przed sobą kartki z napisem: Warszawa solidarna z Ukrainą
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy i politycy trzymają w rękach rozciągniętą niebiesko- żółtą flagę Ukrainy
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie podświetlony na żółto i niebiesko