null

Kierowcy pojechali wiaduktem nad Globusową

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Konferencja prasowa na wiadukcie nad ulicą Globusową_przy mikrofonie Rafał Trzaskowski_za nim w szpalerze radni
Konferencja prasowa na wiadukcie nad ulicą Globusową | Autor: Ewelina Lach

Dziś o świcie pierwsi kierowcy pojechali całkowicie przebudowanym wiaduktem nad ul. Globusową we Włochach. Dotychczas jedynie „łatany” obiekt doczekał się nowej konstrukcji nośnej oraz płyty. Przy okazji modernizacji drogowcy zabezpieczyli również teren pod przyszłą drogę dla rowerów wzdłuż ulic Świerszcza i Potrzebnej.

Wiadukt nad ul. Globusową jest już gotowy. Oddajemy go do ruchu po bardzo poważnym remoncie – jego dotychczasowa konstrukcja została niemal całkowicie rozebrana i zastąpiona nową. Teraz kierowcy oraz piesi mogą korzystać z wygodnego i bezpiecznego obiektu – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Inwestycja w ciągu ul. Świerszcza polegała na wymianie płyty pomostu i kładki dla pieszych. Wiadukt doczekał się także solidnych podpór. Nowa i w dodatku zespolona (belki stalowe ze współpracująca żelbetową płytą pomostu) jest także konstrukcja nośna.

Wiadukt został wyposażony również w tzw. płyty przejściowe, które zmniejszą obciążenie konstrukcji. Zapewni to dłuższą żywotność obiektu. Zlikwidowany został również zielony pas nad wiaduktem – jeden z głównych czynników degradacyjnych wiaduktu. W tym miejscu pojawią się donice z zielenią.

Bezpieczniej dla pieszych

Rozpoczęły się również przygotowania do budowy nowego chodnika na ul. Świerszcza w bliskim sąsiedztwie wiaduktu nad Globusową. Będzie on gotowy jeszcze w tym roku. Nowy ciąg pieszy powstanie na 540-metrowym odcinku między ul. Rybnicką i ul. Traktorzystów (skrzyżowanie z al. 4 czerwca 1989 r.). W ramach inwestycji wybudowane zostanie także przejście dla pieszych – w okolicach wiaduktu kolejowego. ZDM zakończył już zbieranie ofert. Prace ruszą po rozstrzygnięciu przetargu – na budowę nowego chodnika przeznaczone zostanie aż 400 tys. zł mniej niż zakładano, czyli 1,8 mln zł (zamiast 2,2 mln zł).

W Warszawie realizujemy sporo inwestycji, które są istotne dla mieszkanek i mieszkańców ze względu nie tylko na poprawę wygody w poruszaniu się po ulicach, ale również jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. W samych tylko Włochach doświetliliśmy aż 100 przejść dla pieszych i sukcesywnie wymieniamy oświetlenie uliczne instalując LED-owe, energooszczędne oprawy SAVA. Jest ich już 2500 w tej dzielnicy – mówi prezydent Rafał Trzaskowski.

Dlaczego przebudowa, a nie zwykły remont?

Przed przebudową wiadukt przy ul. Globusowej był w opłakanym stanie. Przyczyniły się do tego czas i intensywne użytkowanie. Wpływ na stan konstrukcji miały także uszkodzenia mechaniczne spowodowane przejazdami zbyt wysokich pojazdów pod wiaduktem. Z biegiem lat nie wytrzymało także uszczelnienie – przeciekająca woda konsekwentnie naruszała betonowo-stalową konstrukcję.

Wiadukt nie przechodził też żadnych gruntownych remontów. Ten blisko 60-letni obiekt (został oddany do użytku w pod koniec 1964 roku), był jedynie wzmacniany (w latach 1979, 1995 i 2001). W ostatnim czasie przed obiektem ustawiono dodatkowe podpory utrzymujące konstrukcję, ale nie zapewniające całkowitego bezpieczeństwa użytkownikom wiaduktu. Dlatego stołeczny Zarząd Dróg Miejskich podjął decyzję o jego całkowitej przebudowie.

Wiadukt nad ul. Globusową_widok z lotu ptaka_w tle dworzec kolejowy Warszawa Włochy
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Wiadukt nad ulicą Globusową
Wiadukt nad ulicą Globusową_w tle ekrany dźwiękochłonne
Konferencja prasowa na wiadukcie nad ulicą Globusową_przy mikrofornie prezydent Rafał Trzaskowski_w tle radni dzielnicy