null

Każdy głos na samorząd jest ważny

Drukuj otwiera się w nowej karcie
przedstawiciele polskich samorządów stojący na tle pomnika pod Sejmem RP
Autor: Rafał Motyl

Już 7 kwietnia mieszkańcy miast, miasteczek i wsi przy urnach wyborczych zdecydują o przyszłości swoich małych ojczyzn. Ważne jest, aby w wyborach samorządowych zagłosowało jak najwięcej obywateli, bo każdy głos ma ogromne znaczenie.

Dzisiaj w stolicy spotkali się przedstawiciele samorządów z całej Polski, Wspólnie z  parlamentarzystami podkreślali jak ważna jest frekwencja podczas najbliższych wyborów samorządowych, w wyborów które decydują o najbliższym otoczeniu mieszkańców.

Bardzo się cieszę, że zgromadziliśmy się tutaj razem, prezydenci, prezydentki, burmistrzowie, wójtowie oraz parlamentarzyści, dla których kwestia samorządu była zawsze niesłychanie istotna, dlatego że wszyscy razem mówimy o tym jak ważne są wybory samorządowe. Przez ostatnie osiem lat, podczas rządów PiS-u samorząd był niszczony, zabierano nam pieniądze, zabierano nam prerogatywy. Samorząd to demokracja, samorząd to podejmowanie decyzji, jak najbliżej obywateli, ale kwestia wyborów samorządowych jest ważna w ogóle dla polskiej demokracji. Ten pierwszy krok został wykonany 15 października, wszyscy w nim uczestniczyliśmy, bo w trakcie tej kampanii wspieraliśmy kandydatów dzisiejszej koalicji rządowej. Natomiast, żeby zakończyć erę populizmu, musimy wygrać w wyborach samorządowych, musimy wygrać we wszystkich województwach, musimy wygrać we wszystkich miastach, miasteczkach i na polskiej wsi, bo dopiero wtedy będziemy mogli jasno powiedzieć, że era populizmu się kończy i że demokracja będzie w Polsce wzmacniana – mówił dziś pod Sejmem Rafał Trzaskowski prezydent m.st. Warszawy.

Poprzednia władza dążyła do centralizacji i ubezwłasnowolnienia samorządów. Miasta walczyły o prawa samorządów a Warszawa robiła to na pierwszej linii, wspierana także przez inne miasta, np. te zrzeszone w Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza.

­Przez te ostatnie lata widzieliśmy, jak to rzeczywiście samorząd, gminy, miasta, powiaty zastępowały rząd w najbliższych ludziom potrzebach. Ja mogę na przykładzie Gdańska powiedzieć, który od 7 lat realizuje program wsparcia in vitro. Dzisiaj w Gdańsku to 800 dzieci urodzonych dzięki wsparciu miasta – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz prezydentka miasta Gdańsk - To my na poziomie naszych gmin budujemy wspólnoty bez podziałów - dodała Magdalena Czarzyńska-Jachim, p.o. prezydenta Sopotu

Podczas ostatnich lat, z powodu polityki rządów PiS do kasy m.st. Warszawy nie trafiło 11 mld zł. W podobnej sytuacji, braku środków w kasach samorządowych, było wiele innych miast i gmin.

Ostatnie lata były bardzo trudne dla samorządu, a szczególnie dla samorządów dużych miast. Warszawa straciła 11 miliardów, a Białystok 400 milionów złotych. Jeżeli żłobek kosztuje 10 milionów, proszę zobaczyć, ile można byłoby takich inwestycji zrobić. I teraz rozmawiamy z nowym rządem Donalda Tuska, aby po prostu przywrócić godne finansowanie samorządom - powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

15 października frekwencja w stolicy wynosiła prawie 85%. Przy najbliższych wyborach w Warszawie pracować będzie łącznie 846 komisji wyborczych, czyli o 40 więcej niż przy jesiennych. Nie tylko stolica dba o to, by każdy mógł komfortowo oddać swój głos i współdecydować o przyszłości samorządu.

7 kwietnia musimy dołożyć wszelkich starań, aby frekwencja była  taka jak w październiku albo jeszcze lepsza. To właśnie od władz samorządowych, od tego kogo wybierzecie Państwo 7 kwietnia, zależy to, jak będzie wyglądało wasze codzienne życie, jak będzie wyglądała szkoła, lokalna przychodnia zdrowia, jak często będą kursowały autobusy - podkreślała Dorota Zmarzlak wójt gminy Izabelin. - Jeżeli będziemy mieli dobrą ekipę w samorządzie, wsparcie parlamentu i rządu, to sprawnie i szybko naprawimy Polskę, a Polska tego wymaga. – podsumowuje Zygmunt Frankiewicz senator RP, prezes Związku Miast Polskich.

przedstawiciele polskich samorządów stojący na tle pomnika pod Sejmem RP
Zobacz galerię (2 zdjęć)
przedstawiciele polskich samorządów stojący na tle pomnika pod Sejmem RP