null

Każdemu należy się chwila odpoczynku

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Mężczyzna pomaga drugiemu na wózku inwalidzkim zjechać z rampy autobusu. W tle inny mężczyzna patrzy na to zdarzenie.
Autor: MZA Warszawa

Odpowiednie wsparcie w codziennym życiu należy się zarówno osobom z niepełnosprawnościami, jak i ich opiekunom. M.st. Warszawa realizuje program „Opieka wytchnieniowa”, dzięki któremu osoby zajmujące się na stałe osobami z niepełnosprawnościami mogę być choć trochę odciążane z pracy.

- Odpoczynek, relaks i czas wolny należą się każdemu, dlatego zachęcam wszystkich opiekunów osób z niepełnosprawnościami do korzystania z tej możliwości, jaką daje program opieki wytchnieniowej. Widzimy, że zapotrzebowanie na tego typu usługi jest bardzo duże, w związku z czym staramy się zapewniać z roku na rok coraz więcej środków na takie działania – powiedziała Aldona Machnowska-Góra.

Dzięki programowi opieki wytchnieniowej opiekunowie są czasowo odciążeni od codziennych obowiązków i mają czas na odpoczynek i regenerację.

Program skierowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności bądź równoważnym oraz dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności.

W tym roku program realizowany jest w dwóch modułach: dziennym i całodobowym. Z opieki wytchnieniowej dziennej można skorzystać w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnościami. Z kolei opieka całodobowa świadczona jest przez Dom Pomocy Społecznej „Kombatant” i Dom Pomocy Społecznej „Pod Brzozami”.

Jak skorzystać z programu wsparcia?

Aby skorzystać z opieki wytchnieniowej należy wypełnić i złożyć potrzebne dokumenty, a następnie skontaktować się z realizatorem programu.

Wszystkie informacje na temat programu i udziału znajdują się na stronie: wsparcie.um.warszawa.pl.

Program jest finansowany ze środków państwowego funduszu celowego pn. Fundusz Solidarnościowy.