null

Już w tym tygodniu święto ogrodów zoologicznych

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Mała leżąca pantera śnieżna.
Pantera śnieżna z Warszawskiego ZOO

11 marca przypada Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, który ma przypominać, jak ważną rolę w ratowaniu ginących gatunków odgrywają współczesne ogrody zoologiczne. Z okazji tego święta, 14 polskich ogrodów organizuje zabawy edukacyjne dla zwiedzających przez cały tydzień – od 7 do 13 marca. Tegoroczny, 3. TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, organizowany jest pod hasłem: „ZOO edukuje i zwierzęta ratuje”.

Chociaż ogrody zoologiczne kojarzone są głównie z rodzinną weekendową rozrywką, to ich podstawową rolą jest ochrona ginących gatunków realizowana przez hodowlę zwierząt i edukację przyrodniczą społeczeństwa. Dlatego ogrody współpracują ze sobą i zrzeszają się w międzynarodowych organizacjach. Ta część ich działalności nie jest znana szeroko wśród odwiedzających, dlatego ogrody zoologiczne obchodzą 11 marca Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.  

W poniedziałek, 7 marca, wystartował 3. TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Od wczoraj do 13 marca br. w 14 polskich ogrodach zoologicznych na zwiedzających czekają: spotkania z ZOOedukatorami i opiekunami zwierząt; ciekawostki i relacje z życia w zoo; gry oraz konkursy z nagrodami. Szczegóły można śledzić przez cały tydzień w wydarzeniu na Facebooku.

Ambasadorami tegorocznej edycji jest 14 przedstawicieli zagrożonych wyginięciem gatunków z polskich zoo. Zwierzęta wcielą się w rolę ZOOedukatorów i pokażą m.in.: jak ważna jest edukacja w zoo; jak ciekawe zajęcia prowadzą ogrody zoologiczne; czego każdy z nas może nauczyć się podczas wizyty w zoo oraz jak fantastycznymi edukatorami są zwierzęta. Profesorskie grono tworzą: lemur katta Oma, foka szara Marcel, gibon czapnik Walli, żyrafa ugandyjska Wiechu, koralowiec madreporowy Mózg, kondor wielki Carlos, bielik zwyczajny Pan Bielik, słoń indyjski Aleksander, tygrys syberyjski Diego, tapir malajski Keenam, taraj Tommy, pandka ruda Pabu, pingwiny przylądkowe Bluey i Forest, gazela mhor Taro.

Organizatorami TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów są przyjaciele z polskich ogrodów zoologicznych: ZOO Bydgoszcz, ZOO Charlotta, ZOO Chorzów, Akwarium Gdyńskie, ZOO Gdańsk, ZOO Kraków, ZOO Lubin, ZOO Łódź, ZOO Opole, ZOO Płock, ZOO Toruń, ZOO Warszawa, ZOO Wrocław, ZOO Zamość.

Obchody święta w Warszawskim ZOO

Warszawskie ZOO zaprasza wszystkich do wspólnego świętowania. Działania będą odbywały się on-line oraz stacjonarnie, w ogrodzie zoologicznym. ZOO zaprasza do włączenia się w aktywności obchodów TygoDnia Misji w obu formach.

W ogrodzie zoologicznym:

  • codziennie od 7 do 13 marca w godzinach otwarcia zoo można wziąć udział w grze terenowej "Stacja Edukacja". Przy Alei Głównej rozlokowanych jest 15 tablic z pytaniami - stacji edukacyjnych. Odpowiedzi należy wpisać do karty odpowiedzi, którą można pobrać w Punkcie Obsługi Klienta (przy głównym wejściu do zoo, od wtorku do niedzieli) lub ze strony stołecznego ZOO.
  • 11 marca o godz. 11:00 i 12:30 organizowane są spacery historyczne z przewodnikiem z okazji 94. urodzin Warszawskiego ZOO oraz Dnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, na spacery obowiązują zapisy (od 7 do 10 marca pod numerem telefonu: 22 619 56 28).
  • 13 marca organizowane są spacery przyrodnicze: o godz. 11:30 - z Nelą Małą Reporterką - Przyjaciółką Warszawskiego ZOO oraz o 12:30 - z ZOOedukatorem. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, na spacery obowiązują zapisy (od 7 do 10 marca pod numerem telefonu: 22 619 56 28).

On-line i w eterze:

  • 8 marca o godz. 10:00 w nawiązaniu do Dnia Kobiet odbędzie się LIVE "Ptasia lekcja podrywu", czyli edukacja przyrodnicza z dr. Andrzejem Kruszewiczem, dyrektorem Warszawskiego ZOO
  • 9 marca o godz. 9:00 ZOO zaprasza na audycję "Latające radio doktora Kruszewicza" o TygoDniu Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów
  • 10 marca o godz. 10:00 organizowany jest LIVE z opiekunami pandek rudych Nanu i Pabu (Pabu jest warszawskim ambasadorem TygoDnia Misji Warszawskiego ZOO)
  • 12 marca organizowany jest konkursu plastyczny "Zwierzęcy ambasadorzy TygoDnia Misji ZOO". Ogłoszenie konkursu pojawi się na FB Warszawskiego ZOO.

Opis wszystkich aktywności w Warszawskim ZOO można znaleźć na Facebooku.

Wsparcie dla ukraińskich ZOO

Kolorystyka grafiki na TyDzień Misji ZOO w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym nie jest przypadkowa. Całym sercem i myślami pracownicy Warszawskiego ZOO są z Przyjaciółmi z ukraińskich ogrodów zoologicznych i z obywatelami Ukrainy. W ramach wsparcia Warszawskie ZOO organizuje wraz Fundacją PANDA warsztaty z ZOOedukatorami dla ukraińskich dzieci, młodzieży i rodzin z dziećmi dla 200 obywateli Ukrainy. Zapisy na kolejne warsztaty przyjmuje Dział Edukacji (tel. 22 619 56 28).

To niejedyne działanie na rzecz Ukraińców. Polskie ogrody zoologiczne organizują również zbiórki rzeczowe i finansowe. W ramach jednej z nich, ogłoszonej przez Fundację Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego PANDA, udało się już zebrać ponad 100 tys. złotych i zrealizować pierwsze zakupy, które dotarły do ZOO w Łucku na Ukrainie.

Plakat z niebiesko-żółtym tłem. Na niebieskim tle biała sowa z czapka uniwersytecką oraz napis "365 dni w roku #chronimyGINĄCEgatunki". Na żółtym tle niebieskie napisy "Edukuje i zwierzęta ratuje. 11 marca - dzień misji ogrodów zoologicznych i akwariów. Edukujemy, by chronić przyrodę oraz ocalić wspólny świat zwierząt i ludzi". Pod niebieskim tłem logotypy partnerów akcji.