null

W sobotę Święto Wisły!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
plakat
Autor: m.st. Warszawa

Święto Wisły powraca po rocznej pandemicznej przerwie. Jak przystało na takie wydarzenie – odbywa się przede wszystkim na Wiśle. Teatr, pokazy taneczne, muzyka klasyczna, parada statków – oto niektóre z atrakcji czekających nas przez cały dzień. Warszawa zaprasza nad Wisłę już w sobotę 4 września.

Robimy wszystko, aby przybliżyć warszawiaków do Wisły i cieszymy się, że tak chętnie wybierają miejską ofertę w tej części Warszawy. A już jutro jedna z największych atrakcji sezonu – Święto Wisły. To już 13 edycja! – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – Przygotowaliśmy wiele atrakcji, przede wszystkim kulturalnych, ale nie zabraknie również inicjatyw sportowych. Na pływającej scenie zaprezentuje się Teatr Roma, wspaniała Sinfonia Varsovia oraz grupy taneczne. Finałem dnia będzie widowiskowa parada oświetlonych łodzi, które przepłyną centralny odcinek Wisły. Zapraszamy serdecznie już jutro od godziny 12:00 nad Wisłę – dodaje.

Rzeka jest miejscem wielu aktywności i niewyczerpanych możliwości – o tym przekonuje się co roku tysiące warszawiaków i turystów coraz chętniej odwiedzających stołeczne bulwary i plaże, coraz częściej też korzystających z usług żeglugowych. Symbolicznym zwieńczeniem sezonu letniego nad rzeką jest Święto Wisły.

W tym roku – ze względów bezpieczeństwa w ciągu jednego dnia będzie można wziąć udział w kilkunastu wydarzeniach w kilku lokalizacjach. To wszystko dzięki pływającej scenie, na której wystąpią artyści z Teatru Roma, Sinfonii Varsovii i Grupy Tańca z Wachlarzami Bojowymi.

Każde z tych trzech wydarzeń odbędzie się w trzech z sześciu różnych lokalizacji – przy popularnych plażach i bulwarach – Poniatówce, plaży Saskiej, bulwarze im Pattona, bulwarze im. Karskiego, Bulwarze Flotylli Wiślanej, okolicach pomnika Syrenki. To wszystko między godziną 12:00 a 18:00.

Przed zachodem słońca w okolicy Płyty Desantu rozpocznie się parada łodzi Riverlights. Na płynących oświetlonych łodziach – od tradycyjnych pychówek, szkut i galarów, przez motorówki po małe statki – warszawiacy będą mogli wziąć udział w rejsach i kołysać się w rytm setów muzyki elektronicznej – wystąpi Deaf Can Dance wraz z towarzyszącymi mu muzykami.

Zwieńczeniem Święta Wisły 2021 będzie spektakl „Tao Droga Smoka” w wykonaniu Grupy Tańca z Wachlarzami Bojowymi.  To niezwykle wciągające wizualnie widowisko, które łączy energię i precyzję wschodnich sztuk walki, harmonię i rytm Tai Chi z subtelnością tańca współczesnego.

Mądrość Wschodu, która nas inspiruje, pozwala na poszukiwanie harmonii między panowaniem nad naturą a poczuciem bycia jej immanentną częścią. Podobnie można rozumieć Wisłę - główną arterię Warszawy, pulsującą  i w ciągłym ruchu. To żywioł, który przypomina o swojej sile kiedy zalewa prawy brzeg. Przyciąga, daje oddech, koi nerwy, a jednocześnie jest tonią śmiercionośną, która wciąga nieostrożnych – mówią artystki z Grupy Tańca z Wachlarzami Bojowymi.

Święto Wisły to także wiele wydarzeń towarzyszących. I tak na miejskiej Plaży Rusałka, w ramach festiwalu Mili-gramy organizowanego przez Urząd Dzielnicy Praga Północ, zagoszczą wyjątkowi artyści, którzy poetycko zakończą sezon wakacyjny, żeby z dobrą i pozytywną energia rozpocząć jesień. Usłyszymy Anię Karwan, Igora Herbuta oraz zespół Mikromusic i – co ciekawe – w akustycznych aranżacjach.

Święto Wisły jest celebracją zakończenia sezonu letniego, ale nie kończy sezonu nad Wisłą. Większość z wydarzeń organizowanych przez Dzielnicę Wisła oraz usług żeglugowych jest dostępna do końca października.

Załączniki: