null

Jolanta Brzeska i Andrzej Rzepliński Honorowymi Obywatelami Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Rada Warszawy podjęła dziś uchwałę w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy – Jolancie Brzeskiej i Andrzejowie Rzeplińskiemu.

Radni głosowali dziś jednomyślnie. A wspólny wniosek uzasadniała przewodnicząca Ewa Malinowska-Grupińska.

Za czasów prezesury prof. Rzeplińskiego, Trybunał stwierdził zgodność z konstytucją bardzo ważnej dla Warszawy „małej ustawy reprywatyzacyjnej”, przygotowanej przez ówczesną Prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz. Ustawa pozwoliła ukrócić handel roszczeniami i ocalić kolejne nieruchomości w Stolicy. Nieruchomości – a przede wszystkim lokatorów – o które walczyła Jolanta Brzeska. W tym roku obchodzimy 10. rocznicę jej tragicznej śmierci. Swój wielki heroizm i altruizm przepłaciła życiem. Wieloletnią walkę z nieuczciwością rozpoczęła w 2006 roku, kiedy oparła się próbom pozbawienia dachu nad głową mieszkańców kamienicy przy ulicy Nabielaka. Pozbawiano ją prądu i wody, grożono eksmisjami, nachodzono i straszono – ona jednak uparcie stała na straży sprawiedliwości, broniąc bezbronnych, stawiając czoła przestępcom. Jej oddolna walka, tak jak działania prof. Rzeplińskiego, są świadectwem niezwykłego zaangażowania, wiary w rządy sprawiedliwego prawa i najlepszych intencji.– podkreśliła przewodnicząca Malinowska-Grupińska.

Jolanta Brzeska w 2007 założyła Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów walczące ze skutkami decyzji reprywatyzacyjnych, m.in. eksmisją dotychczasowych mieszkańców przejmowanych domów. Wspierała i pomagała poszkodowanym, prowadziła rejestr spraw eksmisyjnych. Często uczestniczyła w obradach warszawskiej Rady Miasta, domagając się realizacji postulatów związanych z obroną lokatorów. 1 marca 2011 roku Jolanta Brzeska zaginęła w nieznanych okolicznościach, kilka dni później znaleziono jej spalone ciało. Miała 64 lata. Przed śmiercią złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości działania zorganizowanej grupy przestępczej w związku z reprywatyzacją kamienic. Jolanta Brzeska rozpoczęła sprzeciw wobec „dzikiej reprywatyzacji”. Nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy ma upamiętnić osobę, która pokazała, że wielkiej niesprawiedliwości należy się sprzeciwić - zarówno dla siebie, jak i dla innych – nawet jeżeli przyjdzie za to zapłacić najwyższą cenę.

Prof. Andrzej Rzepliński to wieloletni pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 80. był uczestnikiem prac Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych NSZZ „Solidarność”, w ramach którego przygotował projekt Kodeksu Karnego Wykonawczego oraz projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Jest również autorem raportu  dotyczącego łamania praw człowieka w PRL.  Był członkiem Komitetu Helsińskiego w Polsce sekretarzem zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Od 2007 roku był sędzią i później prezesem Trybunału Konstytucyjnego. Funkcję tę pełnił do 19 grudnia 2016 roku. Jest autorem licznych publikacji z zakresu konstytucyjnych praw człowieka, sądownictwa, kryminologii, więziennictwa, zbrodni państwa, kary śmierci, prawa policyjnego czy korupcji. Prof. Andrzej Rzepliński od samego początku swojej kariery, jako prawnik i sędzia stoi po stronie prawa i obywateli.

Honorowe Obywatelstwo Miasta Stołecznego Warszawy jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Przyznaje je Rada Miasta  w odrębnej uchwale.