Warszawa przeprowadziła już konkurs architektoniczny na modernizację Skry. Wspólnie z przedstawicielami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki wybraliśmy koncepcję zagospodarowania tego terenu oraz zabezpieczyliśmy 30 mln zł na pierwszy etap inwestycji.
Nie możemy jednak otworzyć tytułu inwestycyjnego, bo mimo wyroku sądu wciąż nie wydano nam obiektu.
O modernizacje obiektów sportowych znajdujących się na obiekcie Skry staramy się już od wielu lat. Zabezpieczyliśmy środku na realizację pierwszego etapu tej części inwestycji i jesteśmy gotowi na podpisanie umowy na wykonanie dokumentacji projektowej – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Obecnie jedyną przeszkodą kontynuacji prac jest odzyskanie nieruchomości od poprzedniego użytkownika wieczystego; wygraliśmy wszystkie procesy sądowe w tym zakresie (m.in. o nieudzielenie zgody na przedłużenie użytkowania wieczystego oraz w I instancji o wydanie nieruchomości; w kwietniu została złożona apelacja RKS Skra – czekamy na termin).
Ponadto, Sąd Najwyższy podał, że „ruina obiektów sportowych i rekreacyjnych (stadion, boiska, baseny) spowodowana została dotychczasowym sposobem wykonywania prawa użytkowania wieczystego, w szczególności brakiem koniecznych napraw, remontów i konserwacji. Obiekt od co najmniej 20 lat nie przeszedł generalnego remontu.
M.st. Warszawa jest faktycznie i formalnie przygotowane do przejęcia nieruchomości. Jedynym odpowiedzialnym za doprowadzenie stadionu do ruiny jest jej ówczesny użytkownik wieczysty – Krzysztof Kaliszewski – Prezes RKS Skra – dodaje zastępca prezydenta.
Apelowaliśmy do rządu o współpracę przy odbudowie ośrodków sportowych
Miasto wielokrotnie występowało pisemnie do przedstawicieli rządu, w tym Premiera Morawieckiego, ówczesnego i obecnego Ministra Sportu oraz Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie nieruchomości sportowych – np. Gwardia, Stegny i Hala Widowiskowa z zamiarem podjęcia współpracy; bez rezultatów i odpowiedniej reakcji.
Dziś rząd proponuje „pomoc” przy Skrze. Miasto jest od dawna gotowe do rozpoczęcia inwestycji polegającej na modernizacji Skry. Teraz potrzebne jest tylko odzyskanie nieruchomości od Krzysztofa Kaliszewskiego, prezesa RKS Skra i członka społecznej rady sportu przy Ministrze Sportu Witoldzie Bańce.
Nie wierzymy w pomoc Premiera, ponieważ rząd przez ostatnie 5lat ignorował wszystkie apele warszawskiego samorządu o współpracę przy budowie obiektów o randze ponad lokalnej. Zaś wnioski warszawskich posłów Platformy Obywatelskiej o wyasygnowanie w budżecie państwa środków na przebudowę SKRY, były odrzucane przez koalicję rządzącą.
Liczymy jednak na to, że Premier dotrzyma dzisiejszej obietnicy i włączy się w finansowanie budowy stadionu lekkoatletycznego na terenach Skry.
Wspieramy warszawskie kluby
Pomoc od miasta regularnie otrzymują takie kluby jak Polonia Warszawa, Drukarz Warszawa czy OKS Skra. Ten ostatni jest faktycznym podmiotem korzystający z obiektów Skry (ok. 150 zawodników). Oprócz wsparcia finansowego, w porozumieniu z klubem władze dzielnicy Ochota zapewniły alternatywne miejsce na siedzibę, magazyn oraz trening na okres czasowego wyłączenia Skry z użytkowania (np. prace zabezpieczające i modernizacyjne).
Powiązane treści
-
Artykuł
-
Artykuł
-
-
Artykuł
-
Artykuł
-
Artykuł
-
Artykuł
-