null

Jesienne szczepienie lisów przeciw wściekliźnie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Biegnący lis widziany od przodu

Od 4 do 15 listopada potrwa jesienne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie. Za akcję odpowiada mazowiecki wojewódzki lekarz weterynarii. Mieszkańcy powinni zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt na spacer.

Akcja obejmuje teren całego województwa mazowieckiego. Za jej koordynację odpowiada mazowiecki wojewódzki lekarz weterynarii. Podobnie jak podczas poprzednich akcji, szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Zrzuty nie obejmą zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych.

Szczepionki będą umieszczone w brunatno-zielonej przynęcie w kształcie krążka. Przez dwa tygodnie od jej wyłożenia psy powinny być prowadzone na smyczy, a koty – trzymane w zamkniętych pomieszczeniach. Ewentualny kontakt zwierzęcia ze szczepionką powinien zostać zgłoszony do lekarza weterynarii.

Szczepionki nie powinni dotykać również ludzie. Lisy nie przyjmą jej, jeśli wyczują zapach człowieka. Każdy mieszkaniec, który miałby styczność ze szczepionką, powinien skontaktować się z lekarzem medycyny.