null

Jesienne prace w warszawskich lasach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Sadzonka drzewka wkopana w glebę. U góry sadzonkę trzymają dwie ręce ubrane w rękawice
Nasadzenia w warszawskich lasach

W październiku na terenach, którymi opiekują się miejscy leśnicy, ruszą jesienne prace pielęgnacyjne. Zabiegi pozwolą wzmocnić drzewostan i zwiększyć bioróżnorodność w warszawskich lasach. Zaplanowano też nowe nasadzenia.

Prace pielęgnacyjne prowadzone są przez miejskich leśników co roku, aby zachować trwałość i stabilność ekosystemu na przyszłe lata. Ich zakres jest bardzo szeroki – od wycinki drzew w ramach tak zwanej „trzebieży”, po wprowadzanie nowych nasadzeń w związku z przebudową drzewostanów.

Tegoroczne zabiegi prowadzone będą w obrębie Lasu Sobieskiego (w Wawrze, Aleksandrowie, Miedzeszynie, na Osiedlu Falenica i w Lesie Bródno), Lasu Bemowo, Lasu Bielańskiego oraz Kabackiego. Leśnicy będą je realizować do końca roku. Aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, w obrębie prac wprowadzony zostanie tymczasowy zakaz wstępu. Każde z miejsc zostanie odpowiednio oznaczone przez pracowników Lasów Miejskich – Warszawa.

Jaki jest dokładny zakres prac?

Leśnicy usuną wyselekcjonowane, najmniej stabilne i podatne na uszkodzenia drzewa. Znikną również te należące do gatunków inwazyjnych. Dzięki tym pracom drzewa właściwe dla danego siedliska i te, które wykazują największą witalność, będą miały lepsze warunki wzrostu.

W ramach tegorocznych prac zaplanowano również nasadzenia. W październiku i listopadzie leśnicy posadzą 44,4 tys. drzew i krzewów. O nową zieleń wzbogacą się wszystkie tereny, którymi zarządza miejska jednostka.