null

Jesienne klimaty na pętlach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Posadzone w piętrowym kwietniku wrzosy i wrzośce w fioletowych barwach.
Jesienne kwiaty na pętlach

Jesienne kwiaty dekorują już warszawskie pętle autobusowe i tramwajowe. Ponad 7 tysięcy wrzosów, wrzośców i kapust ozdobnych tworzy sezonowe kompozycje.

Wraz ze zmianą pory roku zmieniają się kwiatowe dekoracje na krańcowych przystankach w Warszawie. O różnorodność roślinnych kompozycji, które już na stałe wpisały się w krajobraz pętli komunikacji miejskiej, dba Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM).

Efektowne wrzośce i jesienne klasyki

Tej jesieni czas oczekiwania na tramwaje i autobusy umila pasażerom ponad 7 tysięcy jesiennych roślin. Na wybranych przystankach pojawiły się różowe wrzośce, które po raz pierwszy ZOM wprowadził na kwietniki w zeszłym roku. Kompozycje z tych roślin ozdabiają pętlę tramwajową na P+R al. Krakowska na Okęciu, autobusową Żerań FSO, pętlę tramwajową na rondzie Wiatraczna oraz Szczęśliwice na Ochocie.

Na kwiatowych wieżach obecne są także jesienne klasyki – wrzosy i kapusta ozdobna. Oryginalne i przyciągające wzrok kompozycje w odcieniach bieli, różu i fioletu to ozdoba końcowych przystanków w Wilanowie, na Nowym Bemowie, Esperanto, Bródnie-Podgrodziu i Annopolu.

Aby stworzyć jesienną kompozycję, która długo zachowa swój dekoracyjny wygląd, ważny jest odpowiedni dobór roślin. Walory estetyczne są na równi istotne z odpornością na trudne warunki pogodowe, ponieważ jesień i wczesna zima to czas pierwszych przymrozków, niskich temperatur czy silnych wiatrów – mówi odpowiedzialna za aranżację kwietników Marta Kucińska, ogrodniczka z Zarządu Oczyszczania Miasta. – W takich warunkach świetnie sprawdzają się wytrzymałe, a jednocześnie dekoracyjne rośliny wrzosowate.

Wrzosy, wrzośce i kapusta ozdobna pozostaną na kwiatowych wieżach tak długo, jak pozwolą na to warunki pogodowe. Od wiosny ZOM udekorował krańcowe przystanki łącznie niemal 30 tysiącami roślin. Część z nich zyskała drugie życie i w ramach ubiegłotygodniowej akcji trafiła do mieszkań warszawiaków. Czerwone pelargonie z pętli Wiatraczna, Żerań FSO i Nowe Bemowo szybko znalazły nowych właścicieli. Podobną akcję prowadzi Zarząd Zieleni, który od wczoraj rozdaje kwiaty ze stołecznych rabat przed Pawilonem Edukacyjnym Kamień.

Nie tylko zieleń

Sezonowe ukwiecanie pętli i pielęgnacja zieleni, która się tam znajduje, to tylko jeden z elementów z kompleksowych prac Zarządu Oczyszczania Miasta na przystankach Warszawskiego Transportu Publicznego. Pozostałe to systematyczne sprzątanie terenów przystanków, szczególnie ważne w kontekście usuwania jesiennych liści, a także regularne i interwencyjne czyszczenie wiat oraz codzienne opróżnianie przystankowych koszy na śmieci.