null

Jesień w CKF im. Andrzeja Wajdy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
centrum_kultury_filmowej_nowa_siedziba_fot._m._bykowski.jpg

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy przygotowało tej jesieni kilkadziesiąt wydarzeń dla mieszkanek i mieszkańców Warszawy. Atrakcje czekają w siedzibie placówki – Studiu U20 w Alejach Ujazdowskich 20 oraz na platformie VOD Warszawa.

We wrześniu powracają warsztaty rodzinne i zajęcia dla szkół. To także szczególny miesiąc dla platformy VOD Warszawa, która powstała dokładnie rok temu. Z okazji jej pierwszych urodzin na widzów czekają seriale dokumentalne i filmy z różnych zakątków świata, które będą dostępne bezpłatnie.

Kalendarium wszystkich jesiennych wydarzeń dostępne jest na stronie CKF.

Dla dorosłych

Podczas tegorocznego cyklu „Polowanie na filmy” warszawiacy będą mogli spotkać się z najzdolniejszymi krytykami młodego pokolenia. W trakcie sześciu spotkań poruszone zostaną tematy bliskie pokoleniu młodych dorosłych – m.in. ekokrytyki, feminizmu i politycznego zaangażowania. Będzie można także obejrzeć filmy, które tylko przemknęły przez polskie kina i zasługują na większe poznanie.

Na uczestników wydarzenia czeka też klub filmowy „Poza Kadrem”. Zaproszeni goście odpowiedzą m.in. na pytania dotyczące charakteryzacji do czarno-białych filmów, poszukiwań kostiumów do filmów historycznych czy efektów komputerowych.

Środy z ADESTE_Warszawa to kolejna propozycja na jesień. O tym, jak działać skuteczniej i współpracować na rzecz lokalnej społeczności będą rozmawiać wszyscy, dla których ważne są aktywne i swobodne uczestnictwo w kulturze i kontakt ze sztuką. 

Ciekawe wydarzenia zaplanowano również na dalsze jesienne miesiące. W listopadzie dzięki współpracy CKF i Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjnych i Szkoleń (WCIES) rodzice i nauczyciele będą mogli wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanych kursach. Rodzice dowiedzą się, jak wykorzystać film jako pretekst do rozmowy z dziećmi na ważne tematy, a nauczyciele pogłębią swoją wiedzę o filmie jako narzędziu edukacyjnym do zastosowania podczas lekcji. Rekrutacja rozpocznie się pod koniec września.

Dla dzieci i młodzieży

W każdą sobotę Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza najmłodszych widzów i ich opiekunów na spotkania z dobrym kinem połączone z warsztatami rodzinnymi i dyskusjami. Program oraz regulamin wydarzenia dostępny jest na stronie CKF.

Bezpłatne warsztaty placówka organizuje również wspólnie z Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy. Na spotkania o aktywizmie, które odbywają się do 4 października w siedzibie CKF, zaproszeni są uczniowie szkół ponadpodstawowych. Wydarzenia towarzyszą Nagrodzie Prezydenta m.st. Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego. Nauczyciele mogą już zapisywać swoje klasy

Laboratorium Pomysłów Dokumentalnych to eksperymentalny program edukacyjny dla osób kreatywnych, które chcą tworzyć filmy dokumentalne i mają pomysły na opowieść o świecie dzieci lub młodzieży. Rekrutacja młodych ekspertów (12-16 lat), którzy będą oceniać pomysły dorosłych, trwa do 30 września 2022 r.

VOD Warszawa

We wrześniu mija rok od uruchomienia platformy VOD Warszawa. Z tej okazji dwa dostępne tam seriale dokumentalne dla młodych widzów od 10 września do 31 października będzie można oglądać za darmo. Dodatkowo od 15 października bezpłatnie dostępne będą także wybrane produkcje z wielokulturowego przeglądu filmowego przygotowanego w ramach projektu „Za granicą, czyli w Polsce”. 

W październiku na VOD Warszawa będzie miała premierę ostatnia część „Niezbędnika filmowego dla nauczycieli” – tym razem dla szkół ponadpodstawowych. To bezpłatne i wygodne narzędzie, które pomaga w prowadzeniu lekcji z różnych przedmiotów: języka polskiego, etyki, plastyki, informatyki, a nawet biologii, geografii czy godziny wychowawczej. Krótki metraż pozwala na obejrzenie filmów w czasie lekcji lub w ramach pracy domowej.

Tej jesieni na platformie ponownie zagoszczą też festiwale: Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak dzisiaj”, Ukraina! Festiwal Filmowy, Ogólnopolski Festiwal Filmów Afrykańskich „Afrykamera”, Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej „Kamera Dawida” oraz Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych „Cinemaforum”. Program dostępny będzie wkrótce na VOD Warszawa.

twarz Andrzeja Wajdy za szybą