null

Jedyny taki program żłobkowy w Polsce

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Urząd m.st. Warszawa

Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziło darmową opiekę żłobkową. Po ponad czterech latach wiadomo już, że był to strzał w dziesiątkę i realna pomoc dla warszawskich rodzin. Z miejskiego wsparcia skorzystało do tej pory kilkadziesiąt tysięcy małych warszawiaków.

W Warszawie wiemy jak dbać o rodziny i jak je skutecznie wspierać, dlatego wciąż rozwijamy program darmowych żłobków dla wszystkich najmłodszych mieszkańców stolicy. Nie tylko budujemy nowe placówki i doposażamy już działające, ale także inwestujemy w rozwój kadry, by maluchy miały, jak najlepiej wykwalifikowaną opiekę, a ich rodzice wiedzieli, że dzieci są w dobrych rękach. Współczesne rodziny potrzebują konkretnego wsparcia i rozwiązań, które ułatwiają ich codzienne życie – tak właśnie działamy w Warszawie. Wszystkich rodziców dzieci do lat trzech zachęcam do korzystania z miejskiej oferty - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Na początku tego roku prezydent Warszawy wydał zalecenia dotyczące zapobiegania
i przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, również tych korzystających z programu żłobkowego. Zalecił także podejmowanie niezbędnych działań w sytuacjach zagrożenia ich bezpieczeństwa.

Kompetencje kadry opiekującej się najmłodszym pokoleniem warszawiaków są stale rozwijane, a wiedza uzupełniana. Pracownicy żłobków kierowani są m.in. na szkolenia w zakresie ochrony dzieci przed krzywdzeniem i udzielania pomocy w sytuacjach zagrożenia.

W warszawskich żłobkach obowiązują również zasady: bezpiecznych relacji kadry z dziećmi oraz ochrony wizerunku i danych osobowych podopiecznych. Zgłaszane są także podejrzenia, oraz podejmowane interwencje, w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dziecka ze strony kadry, członków rodziny, rówieśników i osób dla niego obcych.

O warszawskim programie żłobkowym

W Warszawie działają: 74 żłobki publiczne, 12 mini-żłobków i 27 publicznych Punktów Dziennego Opiekuna. Obecnie miejską opieką w placówkach publicznych, jak i w dotowanych przez miasto, objętych jest ponad 16. tysięcy dzieci.

Z badań wynika także, że jakość opieki świadczonej w warszawskich żłobkach jest najwyższa w Polsce. Potwierdzają to rodzice – aż 96 proc. z nich jest zadowolonych i bardzo zadowolonych z opieki żłobkowej w Warszawie.

Program opieki dla maluchów w Warszawie wciąż jest rozwijany. Planowane jest uruchomienie łącznie około 1200 nowych miejsc oraz nowych żłobków w dzielnicach: Bemowo, Targówek, Wola, Wawer, Ochota i Białołęka.

Przez ostatnie 4 lata oddano do dyspozycji najmłodszych warszawiaków 10 zupełnie nowych placówek, a 5 zmodernizowano.

Zobacz galerię (7 zdjęć)