null

Jan Lityński na wolskim muralu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
na elewacji namalowany wizerunek młodego Jana Lityńskiego
Autor: Rafał Motyl

W niedzielę na warszawskiej Woli odsłonięto mural upamiętniający Jana Lityńskiego, zmarłego w tym roku działacza opozycji antykomunistycznej i posła.

Jan Lityński koncentrował się na obronie innych. To jeden z tych ludzi, którym niekoniecznie trzeba stawiać pomniki na cokołach: uczcimy go w sposób bardziej zwyczajny, tym muralem oraz dyskusją o wolności – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, podczas odsłonięcia muralu poświęconego Janowi Lityńskiemu.   

Wydaje mi się, że przez ostatnie lata nie zrobiliśmy tyle, ile powinniśmy, żeby jasno pokazać, że mamy swoich bohaterów, że umiemy o nich mówić. Zbyt często próbuje nam się wmawiać nową wersję historii, zbyt często próbuje się stawiać pomniki ludzi, którzy na to nie zasługują. Próbuje się fałszować historię, zapominając o tych, bez których nie byłoby naszej wolności – dodał.

Mural znajduje się na skrzyżowaniu al. Solidarności i ul. Towarowej w dzielnicy Wola. Inspiracją dla jego autorów było zdjęcie Jana Lityńskiego z więzienia. Opozycjonista miał wówczas ledwie 22 lata.

Odsłonięciu muralu towarzyszyła debata „Wolność kocham i rozumiem” z udziałem m.in. Agnieszki Holland, Bronisława Komorowskiego i Adama Michnika. Także w niedzielę prapremierę miała książka Jana Lityńskiego – „Ucieczka do wolności. Autobiografia”.

na elewacji namalowany wizerunek młodego Jana Lityńskiego