null

Jakie projekty w budżecie obywatelskim na 2023 rok?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Karolina Zdrodowska, dyrektor koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego
Karolina Zdrodowska, dyrektor koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego | Autor: R. Motyl

Już po raz dziewiąty warszawiacy i warszawianki zdecydowali, na co przeznaczyć część pieniędzy z budżetu miasta. Do realizacji na 2023 r. wybrano łącznie 326 projektów. Warszawa wyda na ten cel ponad 101 mln zł.

Głosowanie na pomysły zgłoszone w ramach 9. edycji budżetu obywatelskiego trwało od 15 do 30 czerwca. Mieszkańcy mogli wybierać spośród 1327 propozycji: 1189 dzielnicowych i 138 ogólnomiejskich. Zwycięskie projekty zostały ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbyła się 13 lipca 2022 r. w Pałacu Kultury i Nauki. Wyniki zaprezentowali koordynatorzy ds. budżetu obywatelskiego oraz autorzy projektów z tegorocznej i poprzednich edycji. 

Po 9 latach działania budżetu obywatelskiego mogę śmiało powiedzieć, że realizacje wykonywane w jego ramach stały się bardzo ważną częścią tkanki miejskiej. Pomysły, które zgłaszali i wciąż zgłaszają warszawianki i warszawiacy stanowią nieoceniony wkład w działalność miasta i bardzo często zaskakują nas kreatywnością i innowacyjnością. Nikt tak dobrze jak mieszkańcy nie wie, co jest potrzebne w najbliższej okolicy czy społeczności. Dziękuję za tą chęć działania, pomysłowość i zaangażowanie w zmienianie Warszawy – mówiła Karolina Zdrodowska, dyrektor koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.

Zwycięskie projekty

W tym roku, podobnie jak w ubiegłorocznej edycji budżetu, zdecydowana większość zagłosowała na pomysły związane z miejską zielenią. Wśród najczęściej wybieranych przez mieszkańców znalazły się także pomysły dotyczące infrastruktury rowerowej. To również w tej kategorii znalazł się ogólnomiejski projekt z najwyższym szacunkowym kosztem realizacji. Na zadanie Rowerem dwukierunkowo po całej Warszawie zostanie przeznaczonych 6 mln zł. Najdroższy projekt dzielnicowy to Nowe drzewa, ławki i chodniki na Pradze-Południe za 1,4 mln zł.

Wśród 326 zwycięskich propozycji znalazły się m.in. Wymiana sprzętu na warszawskich SOR-ach i „Izbach Przyjęć”; Wygodna i bezpieczna infrastruktura pieszo-rowerowa nad Kanałem Żerańskim; Nie jesteś sam - pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży na Żoliborzu czy Zielone przystanki autobusowe na Targówku.

Najwięcej projektów przeszło do realizacji w dzielnicach Bemowo (31), Mokotów i Włochy (po 24).

Średni koszt realizacji projektu dzielnicowego to 232 697 zł, natomiast ogólnomiejskiego – 1 378 940 zł.

Statystyki głosowania

Łącznie udział w głosowaniu wzięło 88 861 osób. Aż 99 proc. głosów zostało oddanych drogą elektroniczną. Prawie 30 proc. wszystkich głosów elektronicznych oddano w ostatnim dniu głosowania.

Najchętniej głosowały osoby w przedziałach wiekowych 25-34 i 35-44 lata. Podobnie jak w poprzednich latach, zagłosowało więcej kobiet (62 proc.) niż mężczyzn (38 proc.). 

Największe zainteresowanie głosowaniem odnotowano w Ursusie, gdzie na 1000 mieszkańców dzielnicy zagłosowały 73 osoby. Podobną frekwencją może pochwalić się Białołęka (71 głosujących na 1000 mieszkańców dzielnicy). 

Pełne wyniki głosowania są dostępne na stronie bo.um.warszawa.pl.

Na scenie stoi mężczyzna i kobieta. Widać niebieski ekran, na którym widać białą syrenkę warszawską i napisy" Budżet obywatelski. Zgłaszam. Głosuję. Korzystam"
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Publiczność siedzi na krzesłach
Widać ekran, na którym wyświetlone zostały różne zrealizowane projekty budżetu obywatelskiego. Widać też zgromadzoną przed sceną publiczność.
Widać ekran, na którym jest mieszkanka Warszawy, kobieta w średnim wieku, która trzyma kartkę papieru na którym jest narysowane serce i na nim napis Dziękuję – w kontekście projektu budżetu obywatelskiego.
Karolina Zdrodowska, dyrektor koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego
Kilkanaście osób stoi na scenie, każda trzyma w ręce kartkę z nazwą dzielnicy w Warszawie. W tle wkran, na którym na niebieskim tle wyświetla się informacja o budżecie obywatelskim
Zdjęcie grupowe na scenie. W tle niebieski ekran