null

Jaki plac Powstańców Warszawy?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Trwają konsultacje społeczne dotyczące nowej koncepcji dla placu Powstańców Warszawy
Trwają konsultacje społeczne dotyczące nowej koncepcji dla placu Powstańców Warszawy

Trwają konsultacje społeczne dotyczące nowej koncepcji dla placu Powstańców Warszawy. Zachęcamy mieszkańców do wzięcia udziału w warsztatach z architektami, podczas których wspólnie wypracujemy docelową wizję tej przestrzeni.

Jaki plac będzie atrakcyjny dla odwiedzających? Jak powinien być zorganizowany ruch na placu: dla pieszych, rowerzystów, komunikacji miejskiej oraz dla użytkowników prywatnych samochodów? Jak kształtować architekturę placu, by nawiązać do jego historii i umiejętnie łączyć ją z tym, co nowe? Odpowiedzi na te pytania, a finalnie koncepcja zagospodarowania, zostaną wypracowane w trakcie warsztatów z udziałem architektów, urzędników miejskich i mieszkańców. Przed nami jeszcze trzy spotkania.

Harmonogram warsztatów:

Wymienione poniżej sesje warsztatowe, studio otwarte z punktem konsultacyjnym oraz prezentacja końcowa odbędą się w siedzibie Biura Architektury i Planowania Przestrzennego przy ul. Marszałkowskiej 77/79 (sala na parterze). Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Nie obowiązują zapisy.

  • środa, 6 grudnia w godz. 18.00 – 20.30 – sesja warsztatowa w oparciu o koncepcję wstępną, następnie prezentacja wstępnej koncepcji, dyskusja i praca warsztatowa przy stołach wraz z ekspertami i przedstawicielami Urzędu m.st. Warszawy;
  • czwartek, 7 grudnia w godz. 14.00 – 18.00 - studio otwarte dla chętnych na wspólną pracę projektową (punkt konsultacyjny).

Prezentacja koncepcji końcowej placu Powstańców Warszawy, będąca wynikiem prac warsztatowych odbędzie się w piątek, 8 grudnia, w godz. 18.00-20.00. Spotkanie to będzie również przestrzenią do dyskusji i wymiany opinii.

Szczegółowe informacje na temat konsultacji dostępne są tutaj.

Plac Powstańców Warszawy zmienił się nie do poznania podczas budowy II linii metra – przestrzeń została uporządkowana, więcej miejsca przeznaczono dla pieszych i rowerzystów, pojawiła się mała architektura. Dzięki realizacji projektów wybranych przez mieszkańców w ramach budżetu partycypacyjnego, na placu przybyło zieleni ulicznej. Pojawiły się także trampoliny i instrumenty uliczne. Teraz tę przestrzeń czekają kolejne zmiany. Miasto przygotowuje koncepcję budowy parkingów podziemnych. Jeden z nich znajdzie się właśnie pod placem. Dodatkowo rozbudowę swojej siedziby rozważa Narodowy Bank Polski, a wkrótce otwarty zostanie gmach Prudential. W obliczu tych zmian czas pójść o krok dalej i zaprojektować docelową koncepcję zagospodarowania tego terenu.