null

Jaką historię opowie Warszawskie Drzewo Roku 2023?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Niewielkie zielone drzewo rosnące przy ulicy z zaparkowanymi samochodami
Wiśnia japońska na Mokotowie

Różni je wiele – gatunek, wiek, wysokość, lokalizacja. Ale łączy jedno – walka o tytuł Warszawskiego Drzewa Roku 2023. O tym, które z 13 finałowych drzew zdobędzie ten tytuł, zdecydują internauci. Głosowanie trwa do 10 listopada.

„Niemy świadek historii”, „brama do lasu”, „piastunka”, „zaokienna firanka” – to kilka sformułowań, którymi mieszkańcy określają drzewa zgłoszone do konkursu na Warszawskie Drzewo Roku. W tegorocznej rywalizacji o tytuł zwycięzcy walczy 13 drzew reprezentujących 8 różnych gatunków. Wśród kandydatów są kilkusetletnie pomniki przyrody i drzewa dużo młodsze. Część z nich rośnie przy ulicach, ale w plebiscycie walczą też okazy, które można podziwiać w lesie, parku, między blokami a nawet tuż przy ścianie jednej ze stołecznych kamienic. Każde z nich ma swoją unikalną historię, którą warto poznać – niezależnie od tego, czy to samosiejka rosnąca w centrum miasta czy drzewo posadzone i pielęgnowane przez mieszkańców pobliskiego podwórka.

Poznaj ciekawe historie warszawskich drzew

Różowymi kwiatami nagradza za miłość, a nie ma takich, którzy jej nie kochają. Czyste piękno kwitnącej wiśni wymazuje wszystkie mroczne chwile pory zimowej” – można przeczytać w opisie zgłoszonej do plebiscytu wiśni piłkowanej ‘Kanzan”, która rośnie na Mokotowie. Z kolei o dębie szypułkowym z Żoliborza internauci dowiedzą się, że: „to bajkowe, majestatyczne drzewo, które w zależności od pory dnia zmienia swój wygląd. Rano jest łagodne, dostojne. W południe daje cień. Podczas zachodu słońca brakuje jedynie skrzatów chowających się w jego koronie”.

Każdy miłorząb warszawski zasługuje na miano stołecznego drzewa roku, jednak ten jest wyjątkowo piękny” – zachęca do głosowania autorka opisu miłorzębu dwuklapowego z Ochoty. A mieszkaniec, który zgłosił do plebiscytu topolę czarną z Bielan, tak opisuje to drzewo: „W dzisiejszych czasach, gdy coraz częściej doświadczamy skutków katastrofy ekologiczno-klimatycznej, każde duże drzewo w mieście jest na wagę złota. „Piastunka” jest godną przedstawicielką warszawskich, miejskich topoli, bez których niejedna stołeczna ulica i park straciłyby wiele ze swego zielonego charakteru.

Wszystkie opisy kandydatów do tegorocznego konkursu można znaleźć w formularzu do głosowania, który znajduje się na stronie zzw.waw.pl/drzeworoku.

Głosowanie na warszawskie Drzewo Roku 2023 trwa do 10 listopada br.

Las. Wysokie drzewo z dwoma rozgałęzionymi konarami
Zobacz galerię (13 zdjęć)
Duże zielone drzewo rosnące przy ulicy
Wysokie drzewo z jesiennymi liśćmi rosnące na terenie zieleni
Niewielkie zielone drzewo rosnące przy ulicy z zaparkowanymi samochodami
Wysokie zielone drzewo. W tle budynek
Duże zielone drzewo rosnące przy ulicy
Duże zielone drzewo rosnące przy ulicy
Zielone drzewo rosnące tuż przy boku kamienicy
Grupa zielonych drzew ogrodzonych siatką rośnie na terenie zieleni
Duże zielone drzewo rosnące przy ulicy
Zielone pochylone drzewo rosnąca przy alejce parkowej
Wysokie zielone drzewo. W tle budynek
Duże zielone drzewo rosnące przy ulicy