null

Jak przygotować się na zmianę klimatu?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Łąka kwietna w Warszawie. Zbliżenie na rozwinięty pąk różowego kwiatu. W tle widoczne także pozostałe kwiaty w białych lub różowych kolorach wśród zieleni.
Poradnik podpowie m.in. jakie rośliny wybrać do łąki kwietnej

Miejska wyspa ciepła, fale upałów, podtopienia – to tylko część skutków zmiany klimatu. Część tych zjawisk można do pewnego stopnia ograniczyć lub się do nich przygotować. W specjalnym poradniku Warszawa podpowiada, jak to zrobić.

Warszawski poradnik adaptacji do zmiany klimatu powstał z inicjatywy stołecznego Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej. To ogólnodostępny dokument, który opisuje konsekwencje zmian klimatycznych i podpowiada, jak można się na nie przygotować. Ze wskazówek mogą korzystać np. przedsiębiorcy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, ale też mieszkańcy.

Z poradnika dowiemy się m.in. jak stworzyć ogród deszczowy i jakie rośliny najlepiej się w nim sprawdzą, jak najłatwiej zamontować zbiornik na deszczówkę, dlaczego warto zamienić trawnik na łąkę kwietną i które rośliny wybrać, a także jak stworzyć zielony dach lub zielone ściany.

Lipcowe fale upałów we Włoszech czy ogromne pożary w Grecji – o skutkach zmian klimatycznych słyszymy coraz częściej. Coraz ważniejsze staje się też nie tylko to, jak z nimi walczyć, ale również jak się do nich przystosować. To wiedza, która może przydać się każdemu mieszkańcowi. Szczególnie w mieście, gdzie niektóre efekty zmian klimatycznych są szczególnie widoczne i dokuczliwe. Liczymy na to, że nasz poradnik przynajmniej częściowo będzie stanowił takie źródło wiedzy. I to nie tylko dla warszawiaków – mówi Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

Poradnik można znaleźć na stronie eko.um.warszawa.pl.

Jak do zmiany klimatu adaptuje się Warszawa?

Wiele działań wskazanych w poradniku jest już realizowanych lub wspieranych przez miasto. W Warszawie coraz częściej powstają ogrody deszczowe – w ramach inwestycji drogowych lub tworzenia i modernizacji parków. Tworzone są też łąki kwietne, a część betonowych powierzchni zastępowana jest roślinnością.

Stolica wspiera też mieszkańców w działaniach na rzecz ekologii. To m.in. dotacje na tzw. małą retencję czy realizacja zielonych projektów wybranych do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Do zgłaszania w nim własnych ekopomysłów zachęca też warszawski poradnik.

Więcej informacji o działaniach miasta na rzecz klimatu i środowiska można znaleźć na stronie eko.um.warszawa.pl.