null

Jak dbać o zieleń podczas inwestycji?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Drzewo w metalowej skrzyni podnoszone jest na łańcuchach dźwigiem do góry. po lewej stronie widać fragment pojazdu budowlanego.
W Warszawie obowiązuje kolejny standard ochrony zieleni | Autor: Rafał Motyl

W stolicy zaczął obowiązywać trzeci ze standardów, które mają pomóc chronić miejską roślinność. Przyjęty zarządzeniem prezydenta m.st. Warszawy dokument dotyczy postępowania z zielenią podczas realizacji zadań inwestycyjnych.

Jak zabezpieczyć zieleń na czas prac budowlanych; jak pielęgnować ją w trakcie i po zakończeniu inwestycji; jakie parametry muszą spełniać przeznaczone do nasadzenia rośliny – to część pytań, na które odpowiada obowiązujący od stycznia tego roku Standard ochrony zieleni w procesach inwestycyjnych na terenie m.st. Warszawy. To trzeci dokument, który ma pomóc w ochronie stołecznej roślinności.

Dbałość o zieleń to jeden z naszych priorytetów. Wiemy, jak bardzo roślinność może być narażona na negatywne czynniki, zwłaszcza podczas prac budowlanych. Dlatego stworzyliśmy dokument, który wskaże w jaki sposób zabezpieczyć ją przed tymi czynnikami oraz w jaki sposób ją pielęgnować, by przetrwała również po zakończeniu inwestycji – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.

Nowy standard wskazuje nie tylko jak dbać o drzewa, ale także o krzewy, byliny czy trawniki. W dokumencie znajdują się przykłady rozwiązań, które mogą pomóc w ochronie roślinności – np. tunele dla korzeni czy punktowe fundamenty. Standard przypomina również o tym, jak dbać o dzikie zwierzęta objęte ochroną gatunkową.

Dokument obowiązuje od 1 stycznia 2023 r. Obecnie dotyczy on Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, a od przyszłego roku będzie obowiązywał także biura Urzędu i jednostki organizacyjne m.st. Warszawy oraz dzielnice. Standard może być również stosowany jako dobre praktyki przez inwestorów prywatnych.