W mijającym roku stolica przygotowała dla małych i dużych mieszkańców, gości i turystów, wiele wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Rodziny mogły spędzać wspólnie czas podczas wakacyjnego kocykowania, po Trakcie Królewskim po raz kolejny paradowały warszawskie syrenki, nad Wisłą odbywały się koncerty, Starówka obchodziła 70. urodziny, a rok hucznie zamknął Festiwal Świąteczny.
Miejskie imprezy odbywają się przez cały rok. Zimą czynne są lodowiska, cieszy szlak iluminacji czy wspólne kolędowania. 29 stycznia tłumy zgromadził finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się na placu Bankowym. Rok temu w Muzeum Karykatury urodziny obchodził Koziołek Matołek, z tej okazji odbywało się wiele atrakcyjnych zajęć dla dorosłych i dla dzieci.
Także wiosna była bogata w wydarzenia dla warszawianek i warszawiaków. W tegoroczną Wielkanoc atrakcje czekały m.in. na zmodernizowanym pl. Pięciu Rogów, wśród kolorowych eko-zajączków punktem kulminacyjnym było wspólne malowanie dużej pisanki.
Sezon letni zwiastowała tradycyjnie Noc Muzeów, w ramach której otwarte było aż 270 miejsc do zwiedzenia. W Centrum Nauki Kopernik można było porozmawiać z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją, a w kinie Iluzjon obejrzeć wystawę zabytkowego sprzętu filmowego i filmy wyświetlane z taśmy 16 milimetrowej. Dla spacerowiczów był także otwarty m.in. powstający gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy pl. Defilad.
Słowiańskie lato nad Wisłą
Prawdziwym otwarciem warszawskich wakacji były Wianki nad Wisłą, zorganizowane przez Stołeczną Estradę. Kilkadziesiąt tysięcy osób bawiło się podczas koncertu oddającego hołd Korze. Przeboje zespołu Maanam zaśpiewali m.in. Krzysztof Zalewski, Kwiat Jabłoni, Muniek Staszczyk, Bovska, Organek, Natalia Przybysz oraz Ralph Kamiński.
Świętowanie najkrótszej nocy w roku Warszawa rozpoczął rodzinny piknik w Multimedialnym Parku Fontann, gdzie odbyły się warsztaty i występy związane z dawną kulturą słowiańską. W zrekonstruowanej wiosce Słowian można było upleść kolorowe, pachnące nakrycie głowy oraz odwiedzić warsztat tkacki, garncarski i spróbować pradawnej kuchni. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się również Eko Wianki, podczas których można się było dowiedzieć o zrównoważonym stylu życia i ekologii.
W czerwcu odbyła się kolejna Parada Syrenki. Tegorocznej edycji warszawskiego święta towarzyszyły występy artystyczne, pokazy taneczne i teatralne. Wydarzenie zakończył koncert piosenek z filmów Disneya na placu Zamkowym. Z okazji Święta Warszawy odbyły się również regaty o Puchar Prezydenta Warszawy, a także Wielki Test Wiedzy o Warszawie.
Nauka przez zabawę
Warszawskie kocykowanie to bezpłatne wydarzenie kierowane do dzieci do 10 roku życia i ich opiekunów. W otoczeniu zieleni na kocach, pufach i leżakach w warszawskich parkach całe rodziny z dziećmi mogły obejrzeć m.in. spektakle teatralne czy wziąć udział w warsztatach tematycznych i zajęciach z ekologii.
Spotkania dla najmłodszych warszawiaków odbyły się w sześciu stołecznych parkach. W pierwszą niedzielę lipca w Ogrodzie Krasińskich, następnie w Parku Picassa, w Parku Bródnowski, w ursynowskim Parku im. Kozłowskiego przy al. KEN, w Parku im. Szymańskiego przy ul. Elekcyjnej na Woli, a na zakończenie cyklu na wawerskiej Plaży Romantycznej.
Wakacje na Starówce
Huczne obchody 70. urodzin Starego Miasta zapewniły mieszkańcom moc atrakcji. Miłośnicy nowoczesnych dźwięków zamienili bruk Rynku Starego Miasta w parkiet podczas silent disco, czyli wielokanałowej imprezy w słuchawkach. Przez wszystkie dni można było także zajrzeć do pracowni artystycznych znajdujących się pod opieką Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.
Podczas obchodów odbywały się też koncerty organowe, wystawy w Galerii Prześwit, Staromiejskim Domu Kultury i Muzeum Warszawy. Wiele placówek notowało rekordy frekwencyjne, więcej niż zwykle zwiedzających miały np. Lengrenówka – pracownia Muzeum Karykatury przy ul. Brzozowej czy siedziba Związku Powstańców Warszawskich przy ul. Długiej.
Przez trzy dni na Starym i Nowym Mieście oraz w okolicy odbywało się wiele wydarzeń przygotowanych przez 30 różnych instytucji. Organizatorem całości urodzinowych obchodów było Muzeum Warszawy.
Dodatkowo w każdą sobotę do końca sierpnia można było wziąć udział w bezpłatnych koncertach jazzowych. 8 sierpnia odbyła się jedyna w swoim rodzaju Noc Fotografii. Podczas imprezy można było podziwiać wyróżnione zdjęcia debiutantów oraz najsłynniejszych polskich fotografów. Tematyka zdjęć konkursowych obejmowała przemiany Warszawy, przestrzeni miejskiej oraz struktur społecznych. Poza zdjęciami debiutantów, uczestnicy imprezy mieli okazję zapoznać się z kolekcjami polskich legend fotografii oraz fotograficznych zbiorów Muzeum Warszawy.
Warszawskie Strefy Festiwalowe
M.st. Warszawa uczestniczyła przy organizacji największych muzycznych wydarzeń minionego lata: Orange Warsaw Festival, Męskie Granie czy Clout Festival. Z tego tytułu mieszkańcy Warszawy mogli wziąć darmowy udział w koncertach. Wielkim powodzeniem cieszył się Undercover Warsaw Festival, który oferował występy tribute bandów, czyli zespołów wiernie odwzorowujących wizerunek i show oryginalnych artystów. W sierpniu mieszkańcy stolicy mogli na żywo posłuchać szlagierów z repertuarów The Rolling Stones, U2, Coldplay, Nirvany, Eda Sheerana czy Harry’ego Stylesa.
Stołeczna magia świąt
Tegoroczna iluminacja na Krakowskim Przedmieściu i Starym Mieście oraz ozdoby na ul. Świętokrzyskiej i Podzamczu zrobiły prawdziwą furorę wśród warszawianek i warszawiaków oraz gości odwiedzających stolicę. Tym razem świetlne atrakcje stylizowane są na lata 50. i 60. XX wieku. Oprócz wielkich bombek, lampek choinkowych i łańcuchów z korowego papieru, na Trakcie Królewskim spotkać można: samochody Warszawa i Syrena, motorower Ryś oraz saturatory, sklepową wagę czy telefon z tarczą. Najmłodszym podobają się również – ustawione na Skwerze Hoovera – retro karuzele i zabawki. Wszystkie ozdoby są energooszczędne – wykonane zostały w technice z wykorzystaniem diod Eco LED+.
W Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej odbyło się Warszawskie Kolędowanie. Najpiękniejsze kolędy wykonali muzycy z akompaniamentem orkiestry Sinfonia Varsovia W tym wyjątkowym koncercie udział wzięli najpopularniejsi polscy artyści, m.in.: Kayah, Natalia Kukulska, Natalia Szroeder, Urszula, Stanisław Sojka, Ewa Farna, Natalia Nykiel, a także Chór SGGW w Warszawie oraz Chór Dziecięcy ZPSM nr 4 w Warszawie.
W ramach Warszawskiego Festiwalu Świątecznego zaplanowane było jeszcze więcej atrakcji. Przy Hotelu Bristol odbyły się uliczne koncerty świąteczne zwieńczone pokazem świetlnym. Wystąpili m.in. Janek Traczyk, Sienna Gospel, Monika Borzym z zespołem, Audiofeels, a także Chór Akademicki UW, Teatr A3 i Teatr Kalejdoskop.
M.st. Warszawa dziękuję wszystkim uczestnikom i uczestniczkom warszawskich wydarzeń za tak aktywny udział i zaprasza na kolejny, wspólny rok, w którym również w planie jest wiele miejskich atrakcji!
Powiązane treści
-
-
-
Artykuł
-
-
Artykuł
-
-
-
Wydarzenie
-
Artykuł
-
Artykuł
-