null

Izolatorium dla bezdomnych: tu mogą przejść kwarantannę

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Punkt schronienia mieści się na Bielanach przy ul. Wóycickiego
Punkt schronienia mieści się na Bielanach przy ul. Wóycickiego

Warszawa uruchomiła na Bielanach specjalny punkt schronienia, gdzie warszawiacy w kryzysie bezdomności mogą przejść dobrowolną kwarantannę. Dzięki natychmiastowym działaniom miasta, prace przy tworzeniu izolatorium zostały ukończone wcześniej niż zakładaliśmy.

Dzięki temu mogliśmy przyjąć też osoby ze schroniska Caritasu przy Żytniej, gdzie stwierdzono przypadki COVID-19. Relokacja mieszkańców ośrodka prowadzonego przez Caritas do izolatorium na Bielanach, odbywa się we współpracy z wojewodą mazowieckim.

W czasie epidemii osoby dotknięte kryzysem bezdomności przed przyjęciem do schronisk muszą odbyć 14-dniową, dobrowolną kwarantannę. To warunek, który pozwala zmniejszać ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Aby to ułatwić, Warszawa stworzyła przy ul. Wóycickiego na Bielanach nową placówkę buforową. Jest ona dostępna dla kobiet i mężczyzn - zapewnia łącznie 32 miejsca, w tym dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Składa się z 11 kontenerów mieszkalnych: trzech ośmioosobowych modułów i ośmiu izolatek z łazienkami. 

Taka struktura usprawni działanie punktu: kwarantannę będzie można tu odbywać w małych grupach, a to pozwoli służbom na rekrutację kolejnych osób i elastyczną organizację opieki. 

W nowym punkcie miasto zapewniło też osobne kontenery do dezynfekcji, na ambulatorium oraz zaplecze magazynowe i socjalne. A także oddzielną, dwukabinową łazienkę dostępną z zewnątrz - w przyszłości będzie ona mogła służyć również osobom bezdomnym przebywającym w przestrzeni publicznej. 

W opiece nad podopiecznymi nowego ośrodka pomoże miastu w ramach unijnego projektu „Akademia Streetworkingu” Towarzystwo Świętego Brata Alberta. Zapewni ono poradnictwo i pomoc wykwalifikowanych ratowników medycznych. Dwa razy w tygodniu w nowym punkcie odbędą się również dyżury lekarskie połączone z udzielaniem porad. Osoby korzystające ze schronienia w punkcie buforowym będą miały zapewnioną zmianę bielizny, dostęp do środków higieny i sanitarnych oraz wyżywienie. 

Po zakończeniu pracy placówki buforowej punkt na Bielanach może nadal działać jako schronisko z usługami opiekuńczymi lub noclegownia.

Izolatorium dla osób w kryzysie bezdomności
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Na terenie placówki znajduje się osiem izolatek