null

Kosmiczna Irena Kwiatkowska na muralu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Spacerujący po Ulicy Grzybowskiej 47 w Warszawie ludzie. Zimowy, szary dzień. W centrum uwagi, na fasadzie jednego z budynków mural przedstawiający postać Ireny Kwiatkowskiej. Pod rysunkiem postaci napis: Żadnej pracy się nie boję

Irena Kwiatkowska, rodowita warszawianka, uznana za Komediową Artystkę Stulecia, została uwieczniona na odsłoniętym wczoraj muralu na warszawskiej Woli. Aktorka obchodziłaby w tym roku swoje 110 urodziny.

Irena Kwiatkowska była aktorką filmową i teatralną, gwiazdą polskiego kabaretu i estrady. Z okazji rocznicy jej urodzin na ścianie budynku przy ul. Grzybowskiej 47 pojawił się okolicznościowy mural, a na Ursynowie odsłonięto pamiątkową tablicę przy Rybałtów 20, gdzie artystka mieszkała.

Kosmonautką być

W jednym z wywiadów Irena Kwiatkowska wyznała: Moim marzeniem jest, by zostać kosmonautką. I tak właśnie – jako kosmonautka – przedstawiona została na muralu autorstwa Katarzyny „Nioski” Boguckiej, który został umieszczony na ścianie budynku przy ul. Grzybowskiej. Obchody jubileuszowe poświęcone artystce zorganizowała Fundacja im. Ireny Kwiatkowskiej, a patronatem honorowym objął je Rafał Trzaskowski prezydent m.st. Warszawy.

Żadnej pracy się nie boję

Aktorka dzieciństwo, młodość i okres Powstania Warszawskiego, gdy walczyła jako łączniczka, spędziła w stolicy. Po wojnie występowała na scenach warszawskich teatrów, m.in. Klasycznego, Współczesnego, Komedia i rewiowego teatru Syrena, gdzie była jedną z ulubienic publiczności. Występowała w Kabarecie Dudek oraz Kabarecie Starszych Panów, na koncie miała dziesiątki ról – teatralnych, filmowych i telewizyjnych. W pamięci telewidzów pozostanie jej rola Kobiety pracującej z serialu „Czterdziestolatek”.