null

Innowacje z Ursynowa dla całej Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Nowoczesny budynek z białym frontem - Centrum Kultury Alternatywy

Jak skorzystać z otwartych danych, które udostępnia miasto, by stworzyć aplikacje poprawiające życie mieszkańców i mieszkanek Warszawy? Na to pytanie ma odpowiedzieć konkurs programistyczny hackhaton rozpoczynający się we wtorek na Ursynowie.

„Data for City - Hackathon Otwartych Danych w Dzielnicy Ursynów” rusza we wtorek 8 listopada. Rozpocznie go otwarta debata samorządowców – o godzinie 17.00 w sali „Szekspir” w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” (ul. Indiry Gandhi 9). Spotkanie jest otwarte dla wszystkich mieszkańców i mieszkanek.

W debacie wezmą udział:

• Karolina Zdrodowska – dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w Urzędzie m.st. Warszawy,

• Konrad Fijołek – prezydent Rzeszowa

• Kazimierz Karolczak – przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

• Marcin Jakubowski – burmistrz Mińska Mazowieckiego.

Debata zainauguruje cykl spotkań pod wspólnym tytułem „Potencjał nowych technologii i rola lidera w XXI wieku”. Podczas spotkań mentorzy współpracujący z zespołami projektowymi przy hackathonie opowiedzą o wyzwaniach, potrzebach i możliwościach technologicznych stojących przez współczesnymi miastami, a także o znaczeniu przywództwa w procesach zmian. Organizatorzy liczą, że uczestnicy hackathonu stworzą konkretne aplikacje (mobilne, www, z własnym interfejsem) lub inne rozwiązania cyfrowe, które z wykorzystaniem otwartych danych, rozwiązują problemy mieszkańców, miasta oraz urzędu. Pula nagród w konkursie wynosi 40 tys. zł.

Miasta współtworzone przez mieszkańców są bardziej przyjazne. Dlatego staramy się wspierać ich innowacyjność i pomysłowość, umożliwiać rozwój oraz tworzenie nowych inicjatyw. Kreatywne pomysły mogą umożliwiać zarządzanie biznesem, życiem codziennym, nauką, czy administracją publiczną. Takie wydarzenie jak Hackathon Otwartych Danych w Dzielnicy Ursynów to szansa na dalszy rozwój innowacyjnych i kreatywnych działań – mówi dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości w stołecznym Ratuszu Karolina Zdrodowska.

Ursynów to dzielnica innowacji, dzielnica otwarta na nowe technologie, nieszablonowe rozwiązania i współpracę ze środowiskiem startupowym – podkreśla zastępca burmistrza Bartosz Dominiak.

Otwarte dane w służbie miasta, to droga do poprawy standardu życia oraz jakości realizowanych przez samorząd zadań. Celem naszej inicjatywy jest stworzenie konkretnych aplikacji, a tym samym rozwiązanie konkretnych problemów – mówi dr Sebastian Grabowski, prezes Fundacji „ArchitectsPL”.

Terminy kolejnych spotkań to: 15, 23 oraz 29 listopada. Wszystkie odbędą się o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Ursynów (al. KEN 61). Wstęp wolny.

Dodatkowe informacje na stronie dataforcity.pl . Bieżące informacje będą też publikowane na profilu Przedsiębiorczy Ursynów.

Plakat z napisem Hackathon Otwartych Danych Dzielnicy Ursynów przedstawiający prelegentów