null

Igrzyska i zabawy na Kępie Potockiej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kilka osób wiosłuje na ergometrach wioślarskich, z tyłu grupka kibiców
Wyścigi na ergometrach wioślarskich podczas Pikniku Olimpijskiego

Piknik Olimpijski powraca po pandemii. W sobotę 28 maja między godziną 12.00 a 18.30 park przy Kępie Potockiej zamieni się w wielkie sportowe miasteczko.

W tym roku Piknik odbędzie się już po raz 23. To sztandarowa rekreacyjno-sportowa impreza Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Miasto st. Warszawa jest partnerem Pikniku. Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny.

Warszawa jest dumna ze swoich olimpijczyków. Wiemy ile wysiłku trzeba, by wejść do sportowej elity. Staramy się stwarzać dzieciom i młodzieży warunki do treningu, budujemy obiekty sportowe, wspieramy stołeczne kluby. Ale do sportu konieczna jest jeszcze iskra – być może ktoś z kilku albo kilkunastoletnich uczestników sobotniego pikniku złapie tę iskrę właśnie podczas sobotniego Pikniku Olimpijskiego – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Na aktywne warszawianki i chętnych do sportu warszawiaków czeka blisko 50 stanowisk związanych przede wszystkim ze sportami olimpijskimi. Będzie można spróbować swoich sił w m.in. w badmintonie, podnoszeniu ciężarów, wioślarstwie (ergometry), pięcioboju nowoczesnym, deskorolce, hokeju na trawie, łucznictwie, judo, boksie, piłce nożnej, strzelectwie, szermierce, tenisie, tenisie stołowym, saneczkarstwie, zapasach, żeglarstwie czy konkurencjach lekkoatletycznych.

To nasz coroczny projekt integrujący miłośników sportu z kraju i ze świata oraz niezwykłe święto olimpizmu, promujące igrzyska i olimpijskie wartości – szacunek, przyjaźń, dążenie do doskonałości oraz fair play. Każdy piknik to kilkadziesiąt tysięcy uczestników i wiele atrakcji. Cieszę się, że po długiej przerwie będziemy mogli po raz kolejny się spotkać – mówi Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Dodatkowo będzie można zagrać w ultimate freesbe, krykieta, teqballa (ulubiona gra Ronaldinho) i padla (jeden z najpopularniejszych ostatnio sportów), a także wziąć udział w ciekawej Grze Miejskiej. Będzie to terenowa gra o tematyce olimpijskiej – wystarczy pobrać na stoisku karty do gry (będzie przygotowanych 500 zestawów) i znaleźć 10 stacji ukrytych na terenie Pikniku Olimpijskiego, a na koniec odpowiedzieć na pytania dotyczące Olimpizmu. Do wygrania nagrody.

 

Organizatorzy przygotowali też strefę Edukacji Olimpijskiej PKOl, która wprowadzi uczestników imprezy w świat olimpijskich wartości. Będzie można sprawdzić swoją wiedzę o sporcie w Olimpijskim Kole Fortuny. Albo wziąć udział w warsztatach plastycznych, na których będzie można przygotować torby z olimpijskim nadrukiem. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w konkursie na projekt maskotki olimpijskiej.

W organizację pikniku aktywnie włączają się Związki Sportowe, sportowcy oraz sponsorzy i partnerzy PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej. To wydarzenie integruje nas wszystkich wokół sportu, pokazuje jego wartość i siłę, promuje aktywność fizyczną i zdrowy styl życia. Niezwykle ważne jest to, że w tym dniu będzie można osobiście spotkać się z olimpijczykami i medalistami olimpijskimi, którzy są ambasadorami i promotorami sportu – podkreśla Adam Krzesiński, Sekretarz Generalny PKOl, dwukrotny medalista olimpijski w szermierce.

Piknik Olimpijski to także jedyna okazja do spotkania się z ponad setką polskich medalistów olimpijskich – tych minionych, ale i niedawnych igrzysk – oraz wieloma olimpijczykami! W tym roku swoją obecność potwierdzili już m.in.: Natalia Czerwonka (łyżwiarstwo szybkie), Izabela Dylewska (kajakarstwo), Wojciech Fortuna (skoki narciarskie), Robert Korzeniowski (lekkoatletyka), Krzysztof Kosedowski (boks), Marek Leśniewski (kolarstwo), Piotr Małachowski (lekkoatletyka), Renata Mauer-Różańska (strzelectwo), Paweł Nastula (judo), Janusz Peciak (pięciobój nowoczesny), Andrzej Supron (zapasy), Anita Włodarczyk (lekkoatletyka), Andrzej Wroński (zapasy), i Luiza Złotkowska (łyżwiarstwo szybkie).