null

I znów mamy wakacje!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Szkolna sala z jasnymi ścianami i jasną podłogą w której stoją rzędy drewnianych ławek i krzeseł, a na blatach znajdują się czarne klawiatury i rząd czarnych monitorów komputerowych
Jedna z sal komputerowych w nowej części SP nr 316 przy ul. Szobera | Autor: Ewelina Lach

Dzisiaj ponad 280 tys. uczniów z warszawskich placówek oświatowych zakończyło rok szkolny 2022/2023. Z tej okazji prezydent Rafał Trzaskowski odwiedził nowy budynek szkoły na Bemowie, gdzie już we wrześniu rozpocznie naukę 350 dzieci z klas 1-3.

Rekordowy budżet na miejską oświatę

Edukacja jest dla Warszawy absolutnym priorytetem. Dlatego każdego roku najwięcej środków z budżetu miasta, przeznaczamy właśnie na miejską oświatę. Rządowe dopłaty pokrywają zaledwie połowę naszych wydatków na ten cel. W tym roku planujemy przekazać na edukację rekordową kwotę ponad 6,2 mld zł – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Dla porównania: w 2022 r. z budżetu miasta na działania oświatowe przeznaczono kwotę 5.7 mld zł. Z kolei kwota subwencji oświatowej z budżetu państwa, przewidziana na 2023 r. to nieco ponad 3.2 mld zł. Rządowa dopłata nie pokrywa nawet wydatków Warszawy na wynagrodzenia w oświacie, które w tym roku wyniosą około 4 mld zł. To oznacza, że wszystkie pozostałe koszty związane z utrzymaniem szkół i placówek publicznych (energia, wyposażenie, koszty utrzymania budynków, zakup pomocy dydaktycznych etc.), rozwój infrastruktury edukacyjnej, a także wspieraniem w formie dotacji placówek niepublicznych, miasto musi finansować z własnych dochodów. 

Budujemy nowe szkoły i przedszkola

Aby zapewniać naszym uczniom jak najlepsze warunki do nauki, prowadzimy w stolicy gigantyczny program inwestycji edukacyjnych. W ostatnich 4 latach wybudowaliśmy i otworzyliśmy 12 nowych szkół i 24 nowe przedszkola. Dzięki temu stworzyliśmy łącznie niemal 13 tys. nowych miejsc dla uczniów. A jeszcze w tym roku przeznaczymy ponad 500 mln zł na kolejne inwestycje oświatowe – wylicza Rafał Trzaskowski.

Obecnie trwa budowa 5 przedszkoli i 4 szkół, a kolejnych 10 placówek jest projektowanych (7 przedszkoli i 3 szkoły). Dodatkowo, już od września planowe jest uruchomienie 2 nowych przedszkoli (Targówek i Włochy), a przed końcem roku ma zakończyć się budowa pierwszego miejskiego liceum w Wesołej.

Pracowite wakacje

Nowe miejsca dla uczniów powstaję również dzięki rozbudowie istniejących placówek –dobudowaniu nowej części szkoły przy ul. Szobera na Bemowie. Od września placówka zapewni 350 nowych miejsc dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Przy okazji tej inwestycji powstał również plac zabaw i zmodernizowano boisko szkolne. W nowo wybudowanym skrzydle zaprojektowano szereg rozwiązań proekologicznych – na budynku zamontowano panele fotowoltaiczne, a deszczówka zostanie wykorzystana do podlewania zieleni na terenie szkoły.

Z miejskiego budżetu finansowane są również modernizacje i remonty placówek oświatowych w całej Warszawie – w tym roku budżecie miasta przewidziano na ten cel ponad 120 mln zł.

Wakacje to pracowity czas dla wielu miejskich placówek oświatowych – w ponad 100 z nich zaplanowano duże remonty, które obejmą sale gimnastyczne, boiska, malowanie budynków, naprawę tynków, termomodernizacje czy udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Część ze szkół ponadpodstawowych przejdzie remonty, które umożliwią przyjęcie większej liczby uczniów w klasach 1 – podsumowuje Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską edukację.

Warszawa dla dzieci i młodzieży

Warszawa podjęła również decyzję o przeznaczeniu ponad 14 mln zł dofinansowania dla dzieci i młodzieży na m.in. udział w wydarzeniach kulturalnych. Na program „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą” miasto przekaże 50 zł dofinansowania na każdego ucznia. W ramach programu „Kulturalny przedszkolak” taką samą kwotę Warszawa przeznaczy dla dzieci w wieku 3-6 lat, które uczęszczają do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Z miejskiego dofinansowania skorzysta ok. 230 tys. uczniów oraz 50 tys. przedszkolaków z miejskich placówek oświatowych. 

Warszawa kontynuuje program wsparcia psychologicznego dla dzieci, młodzieży i ich bliskich – z budżetu miasto przekazano 2 mln zł na konsultacje ze specjalistami, grupy wsparcia czy spotkania z terapeutami rodzinnymi.

Szanujemy prawa ucznia

W odpowiedzi na postulaty społeczności warszawskich uczniów, w tym roku szkolnym zarządzeniem prezydenta Rafała Trzaskowskiego, zostało utworzone stanowisko Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich.

O tym, jak bardzo potrzebna była taka funkcja, świadczy liczba i waga spraw zgłaszanych do rzecznika. Większość z nich daje się rozwiązać na zasadzie polubownej, w myśl dialogu i wzajemnego szacunku – podkreśla wiceprezydent Renata Kaznowska.

Uczymy jak dbać o zdrowie

Warszawa organizuje w miejskich szkołach zajęcia z edukacji zdrowotnej oraz programy profilaktyki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży. Dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych organizowane są warsztaty edukacyjne, ale również badania przesiewowe słuchu, pomiary ciśnienia tętniczego oraz bezpłatne szczepienia przeciw grypie i HPV.

Latem nie można się nudzić

Dla dzieci, które spędzą wakacje w stolicy, Warszawa przygotowała miejsca w akcji „Lato w Mieście”. Przez całe wakacje dla dzieci i uczniów mieszkających w stolicy, miasto organizuje opiekę, wyżywienie oraz ofertę zajęć: sportowych, artystycznych, edukacyjnych i rekreacyjnych. W tym roku, odbędzie się 10 turnusów, podczas których przygotowano niemal 42 tys. miejsc w ponad 160 placówkach. Szczegóły akcji: warszawa-latowmiescie.pzo.edu.pl.

 

Więcej o działaniach Warszawy na rzecz rodzin: um.warszawa.pl/100-projektow.

Mężczyzna z krótkimi ciemnymi włosami ubrany w błękitną koszulę i granatową marynarkę trzyma w rękach kartkę papieru i uśmiechając się patrzy na stojące naprzeciw niego czworo dzieci w strojach galowych
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Biały dwupiętrowy budynek szkoły przed którym znajduje się boisko z czerwoną nawierzchnią
Sala szkolna z jasnymi ścianami gdzie stoją białe stoliki i żółte oraz zielone plastikowe krzesła
Grupa osób zagląda do przestronnej szkolnej sali gdzie znajdują się ławki i krzesła. Na blatach ławek leżą czarne klawiatury i stoją czarne monitory komputerowe
Mężczyzna z ciemnymi krótkimi ciemnymi włosami ubrany w błękitną koszulę i granatową marynarkę trzyma w ręku mikrofon i przemawia do zgormadzonej publiczności. W tle po lewej stornie widać kolejno: żółto-czerwoną flagę miasta, biało-czerwoną flagę Polski oraz niebieską flagę z okręgiem z żółtych gwiazdek czyli flagę Unii Europejskiej.
Mężczyzna z ciemnymi krótki włosami ubrany w błękitną koszulę i granatową marynarkę podaje rękę dziewczynce w stroju galowym. Obok stoi druga uczennica ubrana w białą bluzkę i słomkowy kapelusz. Wydarzenie ma miejsce na szkolnej sali sportowej gdzie widać na ścianach drewniane drabinki, a w tle tłum rodziców i dzieci