null

Honorowi Obywatele m.st. Warszawy na uroczystej sesji Rady Miasta

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Publiczność na siedzeniach w sali Pałacu Kultury i Nauki podczas uroczystej sesji Rady Miasta. Kadr zza publiczności.
Uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy

W Pałacu Kultury i Nauki odbyła się dzisiaj uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy. Tegoroczne wydarzenie nawiązywało nie tylko do rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ale również do toczącej się wojny w Ukrainie.

Uroczysta sesja Rady Miasta, odbywająca się w przeddzień 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, to część tegorocznych obchodów tego wydarzenia. Dzisiejsza sesja mocno nawiązywała nie tylko do zrywu z sierpnia 1944 r., ale również do wojny, która od ponad 5 miesięcy toczy się na terytorium Ukrainy. Wydarzenie rozpoczęło odegranie hymnów państwowych Polski i Ukrainy, a w Pałacu Kultury i Nauki – gdzie odbywała się sesja – przedstawiono fotografie z Warszawy oraz ogarniętych konfliktem zbrojnym ukraińskich miejscowości.

Ukraina jest niezłomna, jak kiedyś niezłomna była Warszawa. Dziś wielu ukraińskich obywateli to uchodźcy, którzy – jak mieszkańcy Warszawy po zakończeniu walk w październiku 1944 r. – stali się „ambasadorami wojny” – mówiła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy. – W ostatnich miesiącach wiele ukraińskich miejscowości powtórzyło tragiczny los naszej stolicy, zrównanej z ziemią 78 lat temu. Mam nadzieję, że – jak niegdyś Warszawa – tak te miejscowości i cała Ukraina podniosą się z ruin – dodała.

Moment jest szczególny. Zawsze zbieramy się przed rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, by wspominać to wydarzenie. Nigdy nie spodziewaliśmy się jednak, że przesłanie Powstania będzie tak aktualne, że za naszą wschodnią granicą będzie toczyła się wojna, a obrazy, które znamy z historii, powrócą – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Nie możemy przejść do porządku dziennego nad tymi wydarzeniami. Naszym zadaniem jest pamiętać i pomagać, w imię wszystkich wartości, za które ginęli kiedyś Powstańcy Warszawscy, a dziś giną powstańcy z Ukrainy – dodał.

Honorowi Obywatele Warszawy

Podczas tegorocznej uroczystości wręczono medale i dyplomy z tytułem Honorowego Obywatela m.st. Warszawy. To wyraz najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. W tym roku tytułem tym uhonorowano byłą prezydent stolicy Hannę Gronkiewicz-Waltz oraz mera Kijowa Witalija Kliczko.

Jestem dumna, że doceniono moją pracę na rzecz miasta, warszawiaków i warszawianek. Dziś z perspektywy czasu mogę powiedzieć, ze Warszawa miała dobrych włodarzy, którzy starali się i dbali o mieszkańców. W miarę możliwości kontynuowałam dzieła swoich poprzedników. Od początku prezydentury ważna była dla mnie wygoda mieszkańców miasta. Z wdzięcznością wspominam te 12 lat – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, odbierając wyróżnienie.

Tytuł Honorowego Obywatela m.st. Warszawy przyznano również Witalijowi Kliczko, merowi Kijowa.

Dziękuję za przyznanie tytułu Honorowego Obywatela waszego wspaniałego miasta. To dla mnie wielki zaszczyt, ale także uznanie bohaterskiej postawy wszystkich kijowian i odwagi całego narodu ukraińskiego, który odpiera najazd rosyjskich barbarzyńców – mówił Witalij Kliczko, mer Kijowa. – Ukraińcy nie poddali i nie poddadzą się nigdy. Walczymy o naszą wolność, o prawo życia w wolnym i demokratycznym kraju, ale bronimy też demokracji, stabilności i bezpieczeństwa całej Europy – dodał.  

Witalij Kliczko podziękował również Polakom za pomoc Ukrainie i jej obywatelom podczas trwającego konfliktu. Wyróżnienie z tytułem Honorowego Obywatela m.st. Warszawy odebrał w jego imieniu brat, Władimir Kliczko.

Podczas dzisiejszej sesji wyróżnienie odebrał też Andrzej Rottermund – historyk sztuki, muzeolog, wieloletni dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Honorowy Obywatel m.st. Warszawy z 2020 r.

Nagrody m.st. Warszawy

Na sesji wręczono również Nagrody m.st. Warszawy. W tym roku było to w sumie 57 wyróżnień dla osób fizycznych, organizacji i inicjatyw działających na rzecz miasta i jego mieszkańców – również dla tych, którym nagrody przyznano w 2020 i 2021 r. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. uczestniczka Powstania Warszawskiego Janina Rożecka „Dora”; reżyser i dyrektor artystyczny Teatru WARSawy Adam Sajnuk; aktor Stanisław Tym; Fundacja Senior w koronie czy Polska Akcja Humanitarna.

Publiczność na siedzeniach w sali Pałacu Kultury i Nauki podczas uroczystej sesji Rady Miasta. Kadr zza publiczności.
Zobacz galerię (10 zdjęć />)
Uroczysta sesja Rady Miasta w Pałacu Kultury i Nauki. Na scenie, gdzie widać wystawione flagi Polski, Warszawy, Ukrainy i Unii Europejskiej stoją od lewej: Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca m.st. Warszawy, strażnicy miejscy odgrywający hejnał Warszawy oraz przedstawiciele Rady m.st. Warszawy: Sławomir Potapowicz, Magdalena Roguska oraz Dariusz Figura
Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy przemawia podczas uroczystej sesji Rady Miasta. W tle widać flagi Polski, Warszawy, Ukrainy i Unii Europejskiej. Po prawej stronie przed ekranem stoją ubrani na galowo strażnicy miejscy z trąbkami w rękach
Hanna Gronkiewicz-Waltz odbiera tytuł Honorowego Obywatela m.st. Warszawy z rąk Rafała Trzaskowskiego, prezydenta stolicy i Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, przewodniczącej Rady Miasta
Od lewej: Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Honorowy Obywatel m.st. Warszawy oraz Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy
Hanna Gronkiewicz-Waltz, Honorowy Obywatel m.st. Warszawy
Władimir Kliczko, brat Honorowego Obywatela m.st. Warszawy Witalija Kliczko
Władimir Kliczko, brat mera Kijowa i prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski wymieniają uścisk dłoni podczas uroczystej sesji Rady Miasta
Andrzej Rottermund, Honorowy Obywatel m.st. Warszawy
Stanisław Tym odbiera Nagrodę m.st. Warszawy z rąk Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, przewodniczącej Rady Miasta i Magdaleny Roguskiej, wiceprzewodniczącej rady Miasta