null

Historie ukryte w lesie - Powstanie Warszawskie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
07.08.2022 10:00 - 07.08.2022 13:00

Zapraszamy na historyczny spacer po Lesie Bemowo w ramach cyklu „Historie ukryte w lesie” organizowanego przez Lasy Miejskie – Warszawa. Wydarzenie kierowane jest do osób dorosłych.

„Niemcy położyli gęstą zaporę ogniową od lewej strony (z lasku), gęstniał także ogień gdzieś od przodu, z prawej strony. (...) musieli zobaczyć, że podniosłem głowę, gdyż tuż obok mnie przeleciały dwie krótkie serie z karabinu maszynowego. Przywarłem do ziemi”. Tak masakrę pod Boernerowem w 1944 roku opisywał jeden z niewielu ocalałych powstańców Maciej Bernhardt – żołnierz plutonu II Zgrupowania „Żubr”. 2 sierpnia w masakrze z udziałem pododdziału niemieckiej Dywizji Pancerno-Spadochronowej „Hermann Göring”, zginęła większość powstańców przedzierających się z Bielan do Puszczy Kampinoskiej. Uczestnicy zobaczą rejon walk, miejsca pamięci oraz poznają historię Szwedzkich Gór – terenu egzekucji ludności w czasie II wojny światowej.

Na wydarzenia obowiązywać będą zapisy online na stronie Lasów Miejskich – Warszawa. Szczegóły dotyczące każdej z wycieczek można będzie śledzić na Facebooku Lasów Miejskich – Warszawa.