null

Grają w szachy w podstawówkach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Hala sportowa ze stolikami przy których siedzą dzieci i grają w szachy na czarno-żółtych planszach szachowych

W blisko połowie stołecznych szkół podstawowych odbywają się zajęcia szachowe dla najmłodszych uczniów – większość z nich jest organizowana w ramach miejskiego programu „WARS i SAWA grają w szachy”. Mali gracze mogą sprawdzić swoje umiejętności w odbywającym się dziś ogólnopolskim turnieju szachowym.

Najmłodsi grają w szachy na lekcjach

Projekt „WARS i SAWA grają w szachy” Warszawa realizuje od 2012 roku we współpracy z Polskim Związkiem Szachowym. Miejski program jest jednocześnie częścią ogólnopolskiego projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Dotychczas objęto nim blisko 70 proc. warszawskich podstawówek. Projekt „WARS i SAWA grają w szachy” obejmuje jedną godzinę nauki gry w szachy tygodniowo, w dwuletnim cyklu. Zajęcia prowadzone są przez odpowiednio przeszkolonego nauczyciela, a cały program jest przygotowany z myślą o uczniach klas I-III szkół podstawowych.

Już blisko 10 lat w miejskich placówkach oświatowych organizujemy zajęcia szachowe dla dzieci. Obecnie, w warszawskich szkołach podstawowych nauką gry objętych jest łącznie blisko 8 tys. uczniów, w tym blisko 7 tys. to dzieci z klas I-III szkół podstawowych, które uczestniczą w projekcie „WARS i SAWA grają w szachy” –  informuje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Szkoły, które zgłoszą się do programu mogą liczyć m.in. na szkolenia dla nauczycieli z metodyki nauczania gry w szachy organizowane przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES) – dotychczas skorzystało z nich już ponad 600 warszawskich pedagogów.

Gra w szachy rozwija

Jakie są korzyści z nauki gry w szachy? – Uczą skupienia, strategicznego myślenia, wpływają na szybkość uczenia się. Dlatego bardzo cieszy nas fakt, że w następnym roku szkolnym ponad 70 proc. warszawskich szkół podstawowych zamierza kontynuować lub wprowadzić edukację szachową – dodaje wiceprezydent.

Projekt „WARS i SAWA grają w szachy” jest finansowany z budżetu m.st. Warszawy, przy współpracy z Polskim Związkiem Szachowym, który zapewnia wyposażenie szkół w podstawowy sprzęt szachowy.

Turniej szachowy dla młodych graczy

A już dziś na terenie hali Torwar przy ul. Łazienkowskiej odbywa się finał turnieju „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Blisko 700 dzieci z klas I-III szkół podstawowych z całej Polski powalczy o tytuł mistrzowski w klasyfikacji indywidualnej, grupowej oraz w kategorii warszawskiej. Celem rozgrywek jest przede wszystkim integracja szkół, uczniów, nauczycieli i środowisk, zaangażowanych w program, a także wyłonienie najbardziej aktywnych uczestników projektu.

Turniej jest organizowany jest przez Polski Związek Szachowy w partnerstwie m.in. z m.st. Warszawą, które współfinansuje niniejsze przedsięwzięcie.