null

Goście z Ukrainy pracują w kulturze

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Urząd pracy w Warszawie. Na miejscu podczas wizytacji Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, który przygląda się jak punkt obsługi klientów - uchodźców z Ukrainy wygląda. Po miejscu oprowadzany przez kobietę.
Autor: Ewelina Lach

W pierwszych tygodniach wojny w Ukrainie do Warszawy trafiło kilkaset tysięcy uchodźców. Wielu z nich zostało do dzisiaj i układa sobie życie na nowo w stolicy. W znalezieniu pracy dla animatorów kultury, choreografów, czy pracowników bibliotek w miejskich instytucjach kultury pomaga Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, prowadząc program „Cash for Work”.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę wspieramy naszych gości ze wschodu na tyle, na ile możemy, a Ukraińcy dzięki swojej obecności wzbogacają naszą kulturę, także poprzez pracę w bibliotekach, domach kultury czy teatrach. Integracja to proces dwustronny, dlatego wymiana kulturowa jest tak ważna. Z tego powodu bardzo się cieszę, że stołeczne instytucje biorą udział w programie „Cash for work” Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej i proces zatrudnienia w sektorze kultury przebiega sprawniej – powiedziała zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Warszawskie instytucje kultury biorą udział w programie zatrudnienia interwencyjnego uchodźców z Ukrainy „Cash for Work”, który jest realizowany przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). Za finansowanie przedsięwzięcia odpowiada amerykańska organizacja International Rescue Committee (IRC).

Dotychczas w instytucjach kultury w Warszawie pracę znalazły 62 osoby z Ukrainy, m.in. w bibliotekach, domach kultury, muzeach i teatrach, gdzie pracują jako animatorzy kultury, fotografowie, choreografowie, a także w działach administracyjnych. 

W ramach wsparcia obywateli Ukrainy, którzy znaleźli się w Polsce po 24 lutego 2022 roku, Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej realizuje szereg programów pomocowych. Od wsparcia w zatrudnianiu nauczycieli, po finansowanie zajęć dla dzieci, kursy językowe i zapomogi finansowe.