null

Goście z Ukrainy, nowe stacje metra i żłobki – 2022 rok w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie. Przejście dla pieszych ze światłami i czerwoną ścieżką rowerową. Rowerzysta w niebieskiej koszulce przejeżdża przez pasy na ścieżce rowerowej. Po drugiej stronie pasów trawnik z bujną roślinnością, krzewami i drzewami. W tle fragment Pałacu Kultury i Nauki oraz wieżowców.
Rondo Dmowskiego po zmianach

Miniony rok to w Warszawie przede wszystkim fala uchodźców z Ukrainy, która oznacza także wzrost ludności o setki tysięcy nowych mieszkańców. Dlatego tak ważna była edukacja i zabezpieczenie socjalne. Niewątpliwe sukcesy stolicy to otwarcie stacji metra na Bemowie i Targówku oraz dalsze inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną. A wszystko to w obliczu malejących wpływów do kasy miasta, kryzysu energetycznego i utrzymującej się inflacji.

Przed Warszawą coraz więcej wyzwań i zadań w sytuacji kryzysu gospodarczego i niepewnej sytuacji politycznej.

Konsekwentnie budujemy nowoczesny transport miejski, w tym kolejne stacje metra i trasę tramwajową do Wilanowa. Inwestujemy w edukację, nowe szkoły i przedszkola. Kontynuujemy kluczowe inwestycje drogowe, jak przebudowa wiaduktów Trasy Łazienkowskiej. Budujemy Nowe Centrum Warszawy, w tym Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Realizujemy program bezpłatnych żłobków i budujemy nowe placówki. Robimy wszystko, żeby mimo zabieranych nam przez rząd miliardów, miasto było zarządzane w sposób efektywny, a inwestycje kontynuowane – mówił podczas ostatniej sesji budżetowej Rady m.st. Warszawy prezydent Rafał Trzaskowski.

Co działo się w Warszawie w 2022 roku? Poniżej podsumowanie roku działań miasta i przegląd najważniejszych projektów:

Uchodźcy z Ukrainy – pomoc i opieka Warszawy

Ukraińscy obywatele już od dawna wybierali polską stolicę jako swoje miejsce do życia, jednak od momentu agresji Rosji na Ukrainę Warszawa przyjęła ogromną falę uciekinierów. W pierwszych tygodniach wojny przyjechało tu około 350 tys. osób, w większości kobiet i dzieci. Było to obciążenie i wyzwanie dla infrastruktury dworcowej, drogowej, transportu publicznego i organizacji pomocowych. W sumie, według danych zebranych przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, przez stolicę przejechał od 24 lutego dodatkowy milion osób, czyli „pół miasta”.

Warszawa przygotowała punkty informacyjne i miejsca pobytowe, organizowała zbiórki darów oraz pomagała aklimatyzować się w nowym miejscu. W pierwszych tygodniach kryzysu stołeczny Urząd Pracy uruchomił specjalny Punkt Obsługi dla Obywateli Ukrainy. Zarejestrowało się w nim ponad 5,5 tys. osób, a z obsługi skorzystało blisko 30 tysięcy.

Podczas nadawania numeru PESEL w mieście zarejestrowało się prawie 160 tys. osób. W tym czasie w miejskich szpitalach urodziło się 316 dzieci obywateli ukraińskich.

Do miejskich żłobków uczęszcza ok. 250 dzieci uchodźców, do przedszkoli – 3 tys., a do szkół podstawowych – niecałe 10 tysięcy. W szkołach ponadpodstawowych uczy się ponad 1,2 tys. osób z Ukrainy. Łącznie w warszawskim systemie edukacyjnym razem z placówkami prywatnymi i społecznymi jest prawie 18 tys. ukraińskich dzieci i młodzieży.

Współpraca z organizacjami pozarządowymi

Warszawa cały czas korzysta ze wsparcia organizacji pozarządowych. Partnerzy społeczni, którzy wspierali uczniów i nauczycieli w czasie pandemii i nauczania zdalnego, obecnie realizują działania na rzecz uchodźców. W tym roku dodatkowe środki przeznaczono na szkolenie i zatrudnienie asystentów międzykulturowych.

Od 14 czerwca działa Centrum Edukacji i Rozwoju przy ul. Towarowej finansowane ze środków UNICEF. Centrum zapewnia 120 stanowisk do nauki zdalnej, pomoce dydaktyczne, zabawki. Odbywa się tam wiele zajęć, kursów, działają infolinie. Uruchomiono 650 miejsc i stanowisk dla uczniów, kontynuujących naukę zdalną w systemie ukraińskim. Środki UNICEF wspomogły także akcję „Lato w Mieście”, dożywianie dzieci i zakup sprzętu komputerowego. Przekazano także środki na zatrudnienie asystentów językowych w warszawskich szkołach i przedszkolach. Od kwietnia w miejskich placówkach oświatowych pracowało 200 ukraińskich asystentek, latem – ponad 180, a teraz aż 300 osób. Finansowanie zapewniło Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń przeprowadziło też szkolenia dla nauczycieli pracujących z dziećmi ukraińskimi.

Nowe Centrum Warszawy

Mimo trudnej sytuacji finansowej, w 2022 r. miastu udało się zrealizować oraz rozpocząć kolejne inwestycje. Jedne z większych projektów dotyczyły tzw. Nowego Centrum Warszawy. To program, który ma zmienić serce miasta w przyjazną, zieloną i bezpieczną dla wszystkich użytkowników przestrzeń. W tym roku udostępniono mieszkańcom odnowione rondo Dmowskiego – z zielenią i naziemnymi przejściami dla pieszych. Do użytku oddano też tzw. plac Pięciu Rogów – ruchliwe skrzyżowanie u zbiegu ulic Brackiej, Chmielnej, Kruczej, Szpitalnej i Zgoda zmieniło się przyjazny deptak z drzewami i miejscami do odpoczynku.

Rozpoczęto też pierwsze prace związane z budową parkingu pod placem Powstańców Warszawy. Kierowcy zyskają miejsca parkingowe, a piesi zieloną przestrzeń z drzewami i krzewami. Bardziej zielone będą też plac Trzech Krzyży oraz tak zwany plac Centralny czyli teren przed Pałacem Kultury i Nauki. Zazieleni się też ul. Marszałkowska – obecnie trwa przetarg na przebudowę pierwszego odcinka, między pl. Bankowym a ul. Królewską.

Ważny etap prac zrealizowano w powstającym Muzeum Sztuki Nowoczesnej – w lipcu na szczycie budynku zawisła wiecha. To zresztą niejedyna inwestycja z zakresu kultury w stolicy. Wiele z nich realizowanych jest poza centrum miasta. To m.in. działania dotyczące nowej siedziby Sinfonii Varsovia. Miasto inwestuje również w dzielnicowe domy kultury – to m.in. decyzja o budowie domu kultury na Żoliborzu oraz modernizacja Kina Tęcza na potrzeby Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w tej samej dzielnicy.

Transport i drogi

W tej dziedzinie działo się wyjątkowo dużo. W czerwcu i wrześniu otwarto nowe stacje metra na Bemowie i Targówku. Równo miesiąc po uruchomieniu stacji po prawej stronie Wisły na tory wjechały też pierwsze z nowych pociągów metra – Škoda Varsovia. Obecnie kursuje ich już sześć. Z nowych składów od tego roku mogą korzystać również pasażerowie warszawskiej SKM. Po torach kursuje już większość z zamówionych 21 pociągów.

Sporo działo się też w Tramwajach Warszawskich. W marcu rozpoczęto budowę linii wzdłuż ul. Kasprzaka, a kilka miesięcy później ruszyły prace przy budowie trasy do Wilanowa. Ta pierwsza ma być gotowa już w przyszłym roku, z drugiej mieszkańcy skorzystają w 2024 r.

Część tegorocznych inwestycji dotyczy też warszawskich kierowców. To m.in. rozpoczęcie przebudowy pierwszych wiaduktów Trasy Łazienkowskiej. Prace udało się ukończyć w grudniu, a mieszkańcy mogli skorzystać z nowej konstrukcji przed planowanym terminem. Wkrótce rozpocznie się też rozbiórka kolejnych wiaduktów. Zakończono natomiast prace przy budowie estakady w Rembertowie. Trasa będzie przejezdna po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. W 2022 r. podpisano też umowę na przedłużenie ul. Światowida (do ul. Modlińskiej).

Od kilku miesięcy kierowcy mogą korzystać z nowych parkingów „Parkuj i jedź” – pierwszy otwarto w przy stacji kolejowej Warszawa Żerań, drugi przy stacji Warszawa Jeziorki. W obu miejscach można zostawić nie tylko samochód, ale też rower.

A z myślą o rowerzystach i pieszych rozpoczęto w tym roku budowę mostu, który połączy Śródmieście z Pragą. Gotowe są już wszystkie filary przyszłej przeprawy.

Sport i rekreacja

W 2022 r. zakończono porządkowanie terenu dawnej „Skry”. Miasto podpisało też umowę na I etap rewitalizacji tego kompleksu sportowego. Powstanie tam m.in. stadion treningowy i boisko do rugby. Również w tym roku ogłoszono konkurs na koncepcję dla II etapu rewitalizacji, który obejmie budowę nowoczesnej hali sportowej i stadionu lekkoatletycznego.

Z kolei na początku wakacji do użytku oddane zostały zmodernizowane obiekty w Ośrodku Inflancka.

Edukacja

Wydatki na edukację to od lat największa pozycja w budżecie m.st. Warszawy – w tym roku było to 5,6 mld zł, natomiast środki subwencyjne z budżetu państwa na prowadzenie szkół i przedszkoli pokrywają 2,7 mld zł czyli niecałe 50 proc. tych kosztów. Kwota ta nie wystarcza nawet na zapłacenie pensji pracownikom oświaty.

Mimo to stolica nie zrezygnowała z inwestycji oświatowych. Część uczniów z Bemowa i Woli rozpoczęła ten rok szkolny w nowych placówkach. Uruchomiono kilka nowych żłobków – m.in. na Bielanach i w Ursusie. Z kolei w Wesołej rozpoczęto budowę pierwszego miejskiego liceum ogólnokształcącego, które ma być gotowe w 2023 r. Wciąż kontynuowane są inwestycje oświatowe w Ursusie, na Targówku, Białołęce, Bemowie i we Włochach.

W roku 2022, w ramach rozbudowy Centrum Nauki Kopernik i przy finansowym wsparciu miasta, zakończono również budowę Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. W obiekcie utworzono cztery przestrzenie badawcze. Otwarcie planowane jest na kwiecień 2023 r.

Stolica powołała też Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich, który będzie odpowiadał m.in. za informowanie uczniów o przysługujących im prawach czy współpracę z władzami placówek oświatowych.

Zieleń i ekologia

Zieleń i kwestie klimatyczne to jeden z obecnych priorytetów miasta. W 2022 r. przyjęto Program Rozwoju Fotowoltaiki Miejskiej, który zakłada montaż paneli fotowoltaicznych na wszystkich miejskich budynkach, na których jest taka możliwość. Rozpoczęto też pierwsze inwestycje. W tym roku zakończył się również montaż czujników jakości powietrza, które pojawiły się w każdej z warszawskich dzielnic. W stolicy zamontowano ich łącznie ponad 100.

W 2022 r. kontynuowane prace przy budowie ZUSOK na Targówku. Powstająca instalacja pozwoli odzyskiwać energię z odpadów, przybliżając miasto do samowystarczalności energetycznej. W październiku wmurowano akt erekcyjny dla tej inwestycji.

Zakończono modernizację Parku Praskiego i zapowiedziano utworzenie Parku Naturalnego Golędzinów na Pradze-Północ. Ma on być największym parkiem w stolicy.

Izba Pamięci

Nie mniej ważną inwestycją było otwarcie Izby Pamięci na Woli, nowego oddziału Muzeum Warszawy. To estetyczna przestrzeń, która ma przywracać pamięć o zamordowanych i poległych w czasie Powstania Warszawskiego.

Zobacz galerię (15 zdjęć)
Zdjęcie. Przejście dla pieszych ze światłami i czerwoną ścieżką rowerową. Rowerzyści przejeżdżają przez pasy na ścieżce rowerowe, a piesi przechodzą przez pasy dla pieszych. W tle fragment Pałacu Kultury i Nauki oraz drzewa i krzewy.
Widok z góry na Plac Pięciu Rogów. Widać drzewa, ludzi na placu oraz pobliskie ogródki kawiarniane.
Zielone drzewa na placu. Widać również siedziska dla pieszych i przechodzących przez plac ludzi.
Odwrócone tyłem kobiety w kaskach budowlanych i kamizelkach odblaskowych przyczepiają coś do kolorowego ukwieconego wieńca.
Wejście do stacji metra Bemowo widziane z zewnątrz. Widać szklane i ceglane elementy konstrukcji oraz wychodzących ze stacji pasażerów
Stacja metra. Widok na stojący na peronie pociąg oraz pasażerów kierujących się na schody prowadzące do wyjścia ze stacji.
Widok na peron stacji Kondratowicza
Nowy pociąg Soda Varsovia wjeżdża na stację metra.
Betonowanie filaru mostu pieszo-rowerowego na Wiśle. Betoniarka z wysięgnikiem na barce.
Kolorowa tablica manipulacyjna do zabawy dla dzieci na zaśnieżonej tra2wie. W tle budynek żłobka
Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. Betonowy budynek wśród drzew i jesiennych liści. Obok widać Mur Pamięci.
Przyciemniona sala w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. Na środku na stole mapa z zaznaczonymi czerwonymi punktami. Z tyłu na ścianie dwie pamiątkowe tablice. ięci.