null

Godzina dla rzek i wiosenne porządki w Dzielnicy Wisła

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na pierwszym planie zieleń po obu stronach wąskiej ścieżki. W oddali stojący tyłem człowiek z workiem na śmieci

Warszawa po raz kolejny włącza się w ogólnoświatową akcję Godzina dla Ziemi. Światła i iluminacje wybranych miejskich budynków zgasną w sobotę na 60 minut w geście solidarności z ideą ochrony planety. W tym roku akcja poświęcona jest rzekom.

Akcja Godzina dla Ziemi obchodzona jest co roku. Tym razem wypada ona w najbliższą sobotę, 23 marca. Stołeczne jednostki zdecydowały się wziąć w niej udział, wygaszając zewnętrzne iluminacje budynków między godziną 20:30 a 21:30. W tym czasie wyłączone zostaną też światła charakterystycznych warszawskich obiektów, np. Pałacu Kultury i Nauki, murów obronnych Starego Miasta czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wydarzenie organizowane jest przez WWF. Jest także objęte honorowym patronatem prezydenta m.st. Warszawy.

Godzina dla rzek w Dzielnicy Wisła

Tegoroczna edycja Godziny dla Ziemi poświęcona jest rzekom i potrzebie ich renaturyzacji, czyli przywracania rzek do ich naturalnego stanu. W stolicy w oczywisty sposób kojarzy się to z Wisłą, która – jak pisze na swojej stronie WWF – „jako jedyna na naszym kontynencie, zachowała swój naturalny charakter na ponad 300 kilometrowym odcinku. Środkowy fragment biegu rzeki, od Sandomierza do Płocka jest chroniony na mocy Obszarów Natura 2000.” Wisła to także miejsce o unikatowej w skali Europy różnorodności biologicznej.

Od kilku lat Dzielnica Wisła zachęca do dbania o wspólne dobro nad rzeką i organizuje cykliczne akcje sprzątania brzegów Wisły. Pierwsza w tym roku akcja organizowana jest z udziałem WWF w sobotę, 23 marca. Na ochotników czekać będą rękawiczki i worki oraz – w podziękowaniu za zaangażowanie – wiślane plakaty Oli Jasionowskiej. Galar Warsaw by Boat zabierze tych, którzy oddadzą worek z zebranymi śmieciami, na krótki widokowy rejs. Akcja sprzątania rozpocznie się o godz. 12:00 na plaży Rusałka (na wysokości Warszawskiego ZOO), a zakończy o godz. 14:00.