null

Głosowanie przez pełnomocnika – ostatni dzień na wnioski

Drukuj otwiera się w nowej karcie
powiewające flagi biało-czerwone, podniesiona ręka i dwa palce w kształcie litery V

Dzisiaj upływa termin złożenia wniosku w sprawie głosowania przez pełnomocnika. Jeśli ktoś nie może samodzielnie udać się do lokalu wyborczego, może jeszcze to zgłosić. Urzędnicy w dzielnicach przyjmują zgłoszenia do godz. 16.00.

Głosowanie przez pełnomocnika powstało z myślą o osobach, które z racji wieku lub niepełnosprawności nie mogą udać się w dniu wyborów do lokalu wyborczego.

Jak zgłosić zamiar głosowania przez pełnomocnika?

W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić swoje dane, które są gromadzone w Centralnym Rejestrze Wyborców. Można skorzystać z usługi dostępnej na stronie internetowej. Jeżeli okaże się, że adres miejsca, pod którym mamy oddać głos, jest nieaktualny – można złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania właściwym dla aktualnego zamieszkania. Zamiar głosowania przez pełnomocnika można zgłosić do piątku, 29 marca 2024 r.  w urzędzie dzielnicowym zgodnym z miejscem stałego zamieszkiwania.

Szczegóły dostępne na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa19115.

Kto może głosować przez pełnomocnika?   

Każdy, kto spełnia choć jeden z następujących warunków:  

  • jest osobą niepełnosprawną o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
  • najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat.

Pracownik Urzędu m.st. Warszawy sporządzi dokumenty i dostarczy je do miejsca zamieszkania wyborcy. Akt pełnomocnictwa obejmuje głosowanie 7 kwietnia br., jak i ewentualne głosowanie w drugiej turze.

25 marca upłynął termin zgłaszania chęci głosowania korespondencyjnego. Od 30 stycznia zamiar oddania głosu w ten sposób w Warszawie zgłosiły 463 osoby.