null

GIOŚ o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Panorama Warszawy w słoneczny dzień. Na pierwszym planie wieże i dachy budynków Starego Miasta, w tle na horyzoncie bloki, wieżowce stolicy oraz Pałac Kultury i Nauki.
Panorama Warszawy

W środę, 3 marca 2022 r. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska określił, że na części województwa mazowieckiego, w tym w Warszawie w dzielnicy Śródmieście, istnieje ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania (100 μg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

Dlatego dzisiaj (3 marca) na wskazanym obszarze obowiązują działania określone przez Zarząd Województwa w Programie ochrony powietrza, czyli m.in.:

  • zakaz korzystania z instalacji do spalania biomasy drzewnej (kominków, piecyków kominkowych, piecyków ozdobnych). Nie dotyczy to sytuacji, gdy taka instalacja stanowi jedyne źródło ciepła lub gdy z powodu awarii do lokalu nie jest dostarczana energia elektryczna
  • zalecenie korzystania z komunikacji miejskiej/gminnej zamiast komunikacji indywidualnej.

Zaleca się również rezygnację ze spacerów i pozostanie w domu; ograniczenie wietrzenia pomieszczeń; chronienie dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży.

Program ochrony powietrza (Uchwała nr 115/20 Sejmiku Województwa Mazowieckiego) jest dostępny pod adresem: http://edziennik.mazowieckie.pl/legalact/2020/9595/. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 597 94 81 lub pod adresem e-mail: powietrze@mazovia.pl