null

GIOŚ informuje o ryzyku przekroczenia dopuszczalnego poziomu PM10 w powietrzu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Panorama Warszawy w słoneczny dzień. Na pierwszym planie wieże i dachy budynków Starego Miasta, w tle na horyzoncie bloki, wieżowce stolicy oraz Pałac Kultury i Nauki.
Panorama Warszawy

W czwartek, 24 lutego 2022 r. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska określił, że na części województwa mazowieckiego, w tym w Warszawie w dzielnicy Śródmieście, istnieje ryzyko przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu (ponad 35 dni ze stężeniem powyżej 50 μg/m3).

Dlatego od 24 lutego do 31 grudnia br. na wskazanym obszarze obowiązują działania określone przez Zarząd Województwa w Programie ochrony powietrza:

  • zalecenie korzystania z alternatywnych sposobów przemieszczania się na krótkich odcinkach (rower, pieszo)
  • zalecenie korzystania z komunikacji miejskiej/gminnej zamiast komunikacji indywidualnej,
  • zakaz korzystania z instalacji do spalania biomasy drzewnej (kominków, piecyków kominkowych, piecyków ozdobnych). Nie dotyczy to sytuacji, gdy taka instalacja stanowi jedyne źródło ciepła lub gdy z powodu awarii do lokalu nie jest dostarczana energia elektryczna,
  • zakaz używania dmuchaw do liści. 

Program ochrony powietrza (Uchwała nr 115/20 Sejmiku Województwa Mazowieckiego) jest dostępny pod adresem: http://edziennik.mazowieckie.pl/legalact/2020/9595/
Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 597 94 81 lub pod adresem e-mail: powietrze@mazovia.pl.