null

Gdzie są leżaki? Spytaj plażowego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Flaga z napisem Plaża Warszawska, za nią stoi dwóch młodych ludzi w białych koszulkach - warszawskich plażowych
Warszawscy plażowi

W czerwcu na stołeczne plaże wrócili „Warszawscy plażowi”. Ratusz uruchomił sześć punktów plażowych, które będą działały aż do końca września. U plażowych będzie można zasięgać informacji na temat nadwiślańskiej przyrody, a także bezpłatnie wypożyczać leżaki i sprzęt sportowy.

Punkty

Punkty informacyjno-rekreacyjne działają na czterech stołecznych plażach – Saskiej, Poniatówce, Rusałce (ZOO), Żoliborz – a także w Pawilonie Edukacyjnym Kamień i po raz pierwszy przy bulwarze gen. George’a Smitha Pattona (przy pierwszym pawilonie od strony mostu Świętokrzyskiego).

Miejskie punkty plażowe powstały po to, by mieszkańcy mogli atrakcyjnie i aktywnie spędzać czas nad Wisłą, a także poznawać jej walory przyrodnicze. Warszawskie plaże są bowiem zlokalizowane na objętym ochroną przyrody obszarze Natura 2000.

Koszulka z napisem

Dla plażowiczów przygotowano m.in. leżaki, maty, piłki, bule, zabawki edukacyjne, koce i lornetki. Sprzęt wypożyczają Plażowi. Można ich rozpoznać po koszulkach z oznakowaniem Dzielnica Wisła i napisami „Plażowy” lub „Plażowa”.

Plażowi udostępniają też książki w ramach akcji „Zaczytaj się nad Wisłą” i publikacje na temat przyrody nad Wisłą, wydają worki na śmieci i ekologiczne popielniczki. Przede wszystkim jednak służą wiedzą na temat nadwiślańskich atrakcji, w tym propozycji klubokawiarni na bulwarach i plażach.

Dodatkowe informacje na temat działalności punktów plażowych i zaplanowanych atrakcji można znaleźć na Facebooku na profilu Dzielnica Wisła w grupie Warszawski plażowy

Godziny

W czerwcu i wrześniu punkty na plażach i bulwarze będą działać w weekendy w godzinach 10.00-20.30, a w lipcu i sierpniu codziennie – w dni robocze od godz. 11.00, a weekendy od 10.00 do ok. 21.00 (punkty plażowe kończą działalność pół godziny przed zmierzchem).

W Pawilonie Edukacyjnym Kamień projekt „Warszawski plażowy” będzie realizowany w weekendy. W czerwcu od 9.00 do 20.30, w lipcu od 9.00 do 21.00, w sierpniu od 9.00 do 20.30, a we wrześniu od 9.00. do 20.00.

Dojazd

Nad Wisłę najlepiej przyjeżdżać środkami transportu miejskiego – na rowerach, hulajnogach czy rolkach. Atrakcją może być dotarcie na plaże drogą wodną, a umożliwia to rozwinięta oferta warszawskiej żeglugi, wodne linie turystyczne Zarządu Transportu Miejskiego, a także oferta indywidualnych przewoźników żeglugi tradycyjnej i rekreacyjnej.

Nie można natomiast bez pozwolenia wydawanego przez Zarząd Zieleni wjeżdżać na plaże, bulwary i obszary nadwiślane samochodami i innym pojazdami mechanicznymi.