null

Garażówki na Różycu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Z lewej strony estetyczne budki na targowisku, w tle kamienice Pragi, z prawej trawnik, drzewo

Ludzie kochane! Już w niedzielę 7 sierpnia pierwsza niesamowita garażówka na Różycu. Na starem warszawskiem bazarze rozkwitnie handel. Zapisy i wstęp za kompletną darmoszkę.

Tak mógłby wyglądać afisz pierwszej wyprzedaży garażowej na Bazarze Różyckiego przy ul. Targowej 54, gdyby organizowali ją urzędnicy magistratu 120 lat temu.

Bazar z historią

Bazar to warszawska historia i tradycja. Utworzył go Julian Józef Różycki – farmaceuta, właściciel kilku aptek i inwestor. W 1882 roku na kilku działkach utworzył targowisko. Za oficjalną datę otwarcia bazaru uznaje się rok 1901. Wtedy to Różycki zdecydował o budowie siedmiometrowego błękitnego kiosku w kształcie syfonu, w którym umieścił punkt sprzedaży własnych wód gazowanych. Stał się on symbolem targowiska i jedną z praskich ikon. Został rozebrany na polecenie urzędników magistratu w 1935 r.

Bazar był ostoją wolnego handlu w czasach PRL. Działa do dziś – część jest w rękach prywatnych, część należy do miasta. Miejski teren Ratusz wyremontował – stanęły estetyczne budki, chodniki wyrównano, stworzono plac zabaw, na którym mogą pobawić się dzieci, gdy rodzice robią zakupy.

Garażówka na medal

Organizatorzy zaplanowanej na 7 sierpnia wyprzedaży garażowej – Zarząd Praskich Terenów Publicznych m.st. Warszawy – liczą, że przyciągnie ona rzesze sprzedających i kupujących. Będzie trwać od godz. 11.00 do 17.00. Do października mają odbyć się cztery takie wyprzedaże.

Chcemy odczarować odnowioną część bazaru i pomóc jej zaistnieć w świadomości mieszkańców. Celem naszych garażówek jest integracja mieszkańców pragnących odsprzedać, wymienić lub oddać przedmioty np. zabawki, książki, ubrania oraz promocja Bazaru Różyckiego jako miejsca handlu. Impreza zaplanowana na „Różycu” wpisuje się doskonale w miejski program rewitalizacji Pragi. Takie miejsca z ich niepowtarzalnym klimatem a jednocześnie po gruntowej rewitalizacji przekonują, że Warszawa to miasto wspaniale łączące nowoczesność i tradycję – mówi Maciej Wójtowicz Dyrektor Zarządu Praskich Terenów Publicznych w Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy.

Wstęp na imprezę – zarówno dla sprzedających, jak i kupujących – jest bezpłatny. Do handlu zostaną udostępnione wolne pawilony. Będzie też dużo miejsca dla sprzedających na zewnątrz.

Zapisy sprzedających do udziału w każdej z garażówek będą prowadzone do piątku poprzedzającego imprezę (do wyczerpania limitu miejsc). Należy wypełnić Kartę Rejestracyjną (załącznik do informacji na stronie ZPTP) i przesłać ją na adres sekretariat.zptp@um.warszawa.pl lub złożyć osobiście w siedzibie Zarządu Praskich Terenów Publicznych m.st. Warszawy przy ul. Burdzińskiego 7, (w dni powszednie w godz. 8.00-15.00).