null

Gala Konkursu Chopinowskiego – nagrody ufundowane przez Warszawę

Drukuj otwiera się w nowej karcie
artysta w smokingu na scenie, z boku wręczający klaszczą
J J Jun Li Bui – laureat VI nagrody | Autor: Rafał Motyl

Zakończył się XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wczoraj podczas uroczystej gali wręczono nagrody i wyróżnienia. Zwycięzcą został Bruce Xiaoyu Liu z Kanady. Dziś i jutro koncerty laureatów.

Warszawa ufundowała nagrodę dla zdobywcy VI miejsca. Wczoraj 17-letniemu pianiście z Kanady J J Jun Li Bui wręczyła ją zastępczyni prezydenta Aldona Machnowska-Góra.

Tak się złożyło, że tę nagrodę otrzymuje od nas muzyk bardzo młody, jego występ był pełen wirtuozerii i muzykalności. Podobnie jak i pozostałych wyróżnionych – mówiła wiceprezydentka Warszawy. To wspaniałe, że w tym święcie muzyki w naszym mieście uczestniczą osoby z różnych kontynentów, w różnym wieku, to wydarzenie które naprawdę nas łączy. Dlatego jesteśmy dumni, że miasto jest współorganizatorem tej ważnej imprezy kulturalnej – dodaje Aldona Machnowska-Góra.

Warszawa jest fundatorem VI nagrody w wysokości 7 tysięcy euro oraz wyróżnień dla czwórki finalistek i finalistów Konkursu – po 4 tysiące euro każde. Zastępczyni prezydenta wręczyła je wczoraj także siedemnastolatkom Jewie Gieworgian (Rosja-Armenia), Hao Rao (Chiny) i nieco starszym pianistom – Kamilowi Pacholcowi (Polska) i Hyuk Lee (pianiście z Korei Południowej, na stałe mieszka w Moskwie).

Stolica przeznaczyła także na organizację Konkursu 500 tys. zł dotacji dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Podczas Konkursu odbywały się  różne wydarzenia specjalne związane z kompozytorem pod hasłem „W Warszawie wszystko gra Chopina”.

nagrodzeni i organizatorzy w światłach na scenie Teatru Wielkiego
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Aldona Machnowska-Góra w gronie innych organizatorów klaszczą