null

Forum Przyszłości Kultury

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Autor: Marianna Kulesza

Wojna, pandemia, autorytaryzm w wielu krajach, inflacja i inne kryzysy – tak wygląda krajobraz społeczny i polityczny Europy w 2023 r. Pod hasłem „Praktyki nadziei” między 26 a 28 maja w Teatrze Powszechnym odbędzie się Forum Przyszłości Kultury, gdzie ludzie kultury i naukowcy będą debatować na temat współczesnych wyzwań.

To jest forum, które co roku stara się mówić o bieżących sprawach związanych z kulturą, ale też, co jest chyba nawet ważniejsze, kreuje i zastanawia się nad scenariuszami przyszłości w Polsce i w regionie. Warszawa jest miastem, które chce dyskutować o kulturze i jej problemach, ale też zdajemy sobie sprawę z tego, że kultura może być kotwicą w zmieniającym się świecie – mówiła Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy podczas ostatniej edycji wydarzenia.

Nadchodzące Forum Przyszłości Kultury będzie poświęcone przede wszystkim dziedzictwu Europy Środkowej i Wschodniej oraz nowemu projektowi kulturowemu dla tego regionu. Trzydniowe wydarzenie zainauguruje wykład specjalny Kateryny Babkiny, ukraińskiej pisarki, poetki i dziennikarki, autorki m.in. powieści „Sonia”, laureatki literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”.

Poza tym w programie znalazły się wydarzenia i rozmowy o czytelnictwie i edukacji, pozarządowej sferze organizacji kultury, ruchach feministycznych, kryzysie humanitarnym na granicach Unii Europejskiej i budowaniu nowej żelaznej kurtyny. Inne zapowiedziane tematy to cyberbezpieczeństwo, aktywizm ukraińskich artystów walczących na wojnie czy „kultura terapii” czyli zagadnienia zdrowia psychicznego.

Zespół programowy Forum Przyszłości Kultury tworzą: Karolina Kapralska, Zuzanna Karcz, prof. Iwona Kurz, Paweł Łysak, Natalia Sielewicz, Sebastian Słowiński, Igor Stokfiszewski i dr Paweł Sztarbowski. Współpraca programowa: dr hab. Agata Adamiecka-Sitek, Edwin Bendyk, Sebastian Cichocki i Janina Świerżewska.

Forum Przyszłości Kultury organizowane jest przez Teatr Powszechny w Warszawie od 2017 r. to przestrzeń rozmów o znaczeniu i rozwoju kultury. Forum promuje postawy krytyczne, różnorodność, otwartość, troskę i poszanowanie praw mniejszości. Łączy osoby związane ze sztuką, nauką i aktywizmem oraz skupia się na wspieraniu i prezentowaniu nowych, czasem utopijnych wizji kulturowych.