null

Finałowa piątka jubileuszowej Nagrody Kapuścińskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Pięć książek w kolorowych okładkach, widać ręke, która je podtrzymuje, w tle zielone rośliny
Książki nominowane do 15. Nagrody Kapuścińskiego

Trzy książki wydane w języku polskim i dwie przetłumaczone z języków obcych – francuskiego i hiszpańskiego – przechodzą do finału Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. 25 maja będzie wiadomo, która z nich zostanie uznana za najlepszy reportaż ubiegłego roku.

Laicyzacja Irlandii, pełna głębokich podziałów historia Turcji, brutalne meksykańskie Veracruz, Polska z czasów PRL i początków epidemii HIV, a w końcu dzika miejska przyroda podglądana z bliska i z wielką pasją – to główne tematy książek nominowanych do tegorocznej, piętnastej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Jury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej wybrało finałową piątkę, z której wyłoni najlepszy reportaż ubiegłego roku.

Oto piątka nominowanych (autorki i autorzy w kolejności alfabetycznej):

  • Marta Abramowicz, Irlandia wstaje z kolan, Wydawnictwo Krytyki Politycznej;
  • Ersin Karabulut, Kroniki ze Stambułu, tom 1, przeł. Ada Wapniarska, Wydawnictwo timof comics;
  • Michał Książek, Atlas dziur i szczelin, Wydawnictwo Znak Literanova;
  • Fernanda Melchor, To nie jest Miami, przeł. Tomasz Pindel, Wydawnictwo ArtRage;
  • Bartosz Żurawiecki, Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce, Wydawnictwo Czarne.

Finał w Dniu Reportażu

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego zostanie wręczona 25 maja, w czasie Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Nagroda dla autorki lub autora najlepszej książki reporterskiej wynosi 100 tys. zł, a nagroda dla tłumacza lub tłumaczki najlepszej książki reporterskiej ‒ 20 tys. zł. Autorzy książek nominowanych (jeśli nie zdobędą głównej nagrody) otrzymają po 10 tys. zł, a tłumacze po 5 tys. zł.

Jubileusz nagrody

Do 15. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zostało zgłoszonych 145 książek – 105 z nich powstało po polsku, 40 to tłumaczenia. Książki nadesłało 38 wydawnictw.

Nagrodę przyznaje jury w składzie: Katarzyna Surmiak-Domańska – przewodnicząca, Søren Gauger, Elżbieta Sawicka, Abel Murcia Soriano i Ludwika Włodek. Sekretarzynią jury jest Maria Krawczyk. 

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest organizowana i ufundowana przez Miasto Stołeczne Warszawę. Partnerem Nagrody jest redakcja Gazety Wyborczej.