null

Filmy z całego świata w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kadr z filmu "Prawdziwe życie aniołów".
Kadr z filmu "Prawdziwe życie aniołów".

156 filmów z 57 krajów, w tym pokazy premierowe – tak zapowiada się 38. Warszawski Festiwal Filmowy, który odbędzie się między 14 a 23 października w kinie Atlantic i w Multikinie Złote Tarasy. Wśród festiwalowych gości pojawią się m.in. Volker Schlöndorff, Jan Svěrák oraz Brillante Mendoza.

W programie 38.WFF znalazło się 88 filmów pełnometrażowych, w tym 28 dokumentalnych oraz 68 filmów krótkometrażowych. Filmem otwarcia tegorocznego WFF będą “Niebezpieczni dżentelmeni” w reżyserii Macieja Kawalskiego, który opowiada o cżłonkach zakopiańskiej bohemy – Tadeuszu Boy-Żeleńskim (Tomasz Kot), Witkacym (Marcin Dorociński), Josephie Conradzie (Andrzej Seweryn) i Bronisławie Malinowskim (Wojciech Mecwaldowski) uwikłanych w lokalną intrygę. Z kolei tytułem zamykającym tegoroczny festiwal będzie “War Pony” w reżyserii Riley’a Keough’a, zdobywcy Złotej Kamery na tegorocznym festiwalu w Cannes. Film opowiada o historii dwóch chłopców z plemienia Oglala Lakota w Ameryce Północnej.

Filmy będą prezentowane w kilkunastu sekcjach, są to m.in.: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Filmów Dokumentalnych, Polska Klasyka, Odkrycia i Next Generation Short Tiger 2022. Zaplanowano też Konkurs Creme de la Crème, w ramach którego odbędą się pokazy filmów, które otrzymały nagrody na najważniejszych festiwalach na świecie.

W tym roku Warszawski Festiwal Filmowy współpracuje z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Odessie, który nie może się odbyć ze względu na trwającą wojnę w Ukrainie. Na ekranach warszawskich kin w ramach Konkursu Ukraińskiego zostanie pokazanych 11 filmów pełnometrażowych i 7 krótkometrażowych.

Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy, organizowany przez Warszawską Fundację Filmową, jest dofinansowany z budżetu m.st. Warszawy. Miasto przyznaje też główną nagrodę w konkursie międzynarodowym WFF – Warsaw Grand Prix – w wysokości 100 tys. zł.

Bilety można kupić na stronie internetowej wff.pl, w aplikacji mobilnej oraz na stronie Going, na stronie Empik Bilety, w kinie Atlantic oraz od 14 października w Multikinie Złote Tarasy.

Więcej informacji znajduje się na stronie festiwalu.