null

Filmy Wajdy w letnim kinie Tęcza

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Fasada Kina Tęcza w Warszawie

Do końca wakacji na dziedzińcu kina Tęcza odbywać się będą pokazy filmów Andrzeja Wajdy. Zobaczyć tam będzie można także wystawę plenerową plakatów Andrzeja Pągowskiego pt. „Wajda na nowo”. W najbliższy czwartek, 14 lipca - seans filmu „Niewinni czarodzieje”.

„Wajda na nowo” to autorski projekt Andrzeja Pągowskiego, który stworzył nowe plakaty do wszystkich 60 filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy, zarówno tych najsłynniejszych – fabularnych, jak i nieznanych szerszej publiczności, dokumentalnych. Plakaty powstały w 2021 roku w związku z 95. urodzinami i 5. rocznicą śmierci Andrzeja Wajdy. 14 lipca, o godz. 19:00 na dziedzińcu kina Tęcza, odbędzie się wernisaż prac połączony ze spotkaniem z autorem plakatów.

Tego samego dnia po zachodzie słońca zainauguruje swoją działalność kino letnie. O godzinie 20:45 zostanie pokazany film „Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy. Dziedziniec kina Tęcza w ciepłe czwartkowe wieczory, zmieni się w klimatyczną plenerową salę kinową. W lipcu widzowie będą mogli jeszcze obejrzeć „Polowanie na muchy" (21 lipca, godz. 20:45) i „Wszystko na sprzedaż" (28 lipca, godz. 20:45).

Sierpień w kinie Tęcza

W sierpniu na dziedzińcu kina Tęcza odbędą się kolejne pokazy plenerowe – tym razem będą to kultowe polskie musicale, które zespół Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy wybrał i postanowił pokazać szerszej publiczności. Zaplanowano m.in. seanse filmów „Upał” w reż. K. Kutza, „To tylko rock” w reż. P. Karpińskiego, „Hallo Szpicbródka” w reż. J. Rzeszewskiego, M. Jahody oraz „Wielka majówka” w reż. K. Rogulskiego. Nieużywane podwórko w sercu Żoliborza zmieni się ponownie w przestrzeń sztuki, spotkań i ciekawych rozmów.

Kino Tęcza

Zabytkowy budynek dawnego kina Tęcza przekazano Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy – teraz czeka na remont. Po jego zakończeniu znajdzie się tam sala kinowa na niemal 200 miejsc, a także przestrzenie na wystawy i działania kulturalne realizowane przez społeczności lokalne i organizacje pozarządowe.

Budynek kina powstał w roku 1929 jako kotłownia centralnego ogrzewania dla budowanego wówczas osiedla Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wkrótce jednak dzięki modernizacji kotłów udało się wygospodarować miejsce na kinoteatr, którego brakowało w okolicy. Swoją siedzibę miały tu awangardowy Teatr im. Żeromskiego, kierowany przez Irenę Solską, kino Żoliborz, a następnie kino Świat. Po wojnie wznowiło ono działalność już pod nazwą Tęcza. W 1989 budynek stał się siedzibą kolektywu artystycznego Akademia Ruchu. Od 1997 budynek z krótkimi przerwami stał niewykorzystany.