null

Filmowy grudzień w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Za parę dni rozpoczynają się festiwale WATCH DOCS i Afrykamera. Do jutra można jeszcze obejrzeć niektóre filmy w ramach festiwalu Sputnik. Wszystkie wydarzenia dostępne są także online.

Prawa człowieka w filmie

10 grudnia rozpoczyna się 21. edycja jednego z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych podstawowym prawom jednostki. Tegoroczny WATCH DOCS będzie miał formę hybrydową – filmy będą prezentowane w kinach i online. Miasto stołeczne Warszawa współfinansuje ten festiwal.   

Film otwarcia to „Sędziowie pod presją” w reżyserii Kacpra Lisowskiego - opowieść o niepokornych sędziach, którzy stają w obronie Konstytucji oraz trójpodziału władzy czyli zderzenie człowieka z systemem.  

W tegorocznym programie festiwalu nie zabrakło stałych sekcji: międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych, „Chcę zobaczyć” (panorama współczesnego dokumentu zaangażowanego), „Nowe filmy polskie” (najciekawsze polskie filmy sezonu poświęcone kwestiom społecznym) oraz „Na krótko” (krótkie metraże dotyczące praw człowieka).  Jak zwykle na WATCH DOCS projekcjom – zarówno kinowym, jak i tym w Internecie – towarzyszyć będą dyskusje z gośćmi festiwalu: twórcami, dziennikarzami i ekspertami. Więcej na temat festiwalu na stronie Watch Docs i profilu na Facebooku.

16. AfryKamera

Również w piątek (10 grudnia) w warszawskiej Kinotece rozpocznie się kolejna odsłona AfryKamery – wyjątkowego wydarzenia poświęconego kulturze afrykańskiej. Tegoroczna edycja festiwalu będzie gościć również w największych miastach Polski oraz online od 22 grudnia. To największe wydarzenie kulturalne w Europie Środkowo-Wschodniej poświęcone Afryce.

W tym roku szczególna uwaga zostanie skierowana na Madagaskar, niezwykły kraj-wyspę, o bogatej tradycji, również kinematograficznej. Na festiwalu nie zabraknie też kina północnoafrykańskiego. Tegoroczną edycję otworzy film „Amira” w reżyserii egipskiego reżysera Mohameda Diaba.

W ramach festiwalu odbędzie się też szereg wydarzeń specjalnych, w tym dzień edukacji globalnej zorganizowany we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, podczas którego odbędzie się debata o ekologii, klimacie, uchodźstwie czy też prezentowaniu kontynentu afrykańskiego w mediach.

Filmy z tegorocznego programu będzie można oglądać w dniach 10-19 grudnia w Kinotece oraz 17-19 grudnia w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu. Od 22 grudnia do 1 stycznia filmy będą dostępne na platformie mojeekino.pl. 

Kino  rosyjskie

Do czwartku 9.12 można jeszcze oglądać online filmy rosyjskie prezentowane w ramach festiwalu „Sputnik nad Polską”.  programie m.in. zdobywca II nagrody w Konkursie Filmów Fabularnych film Anastazji Palczikowej „Masza” czy jeden z ulubionych filmów warszawskiej publiczności „Głębiej!” Michaiła Segała. Filmy z konkursów filmów fabularnych i dokumentalnych, a także z sekcji Kalejdoskop Nowego Kina Rosyjskiego pokazywane są na platformie mojeekino.pl. Na niej będzie można także obejrzeć wirtualne seanse WatchDocs  oraz AfryKamery.

Zobacz galerię (2 zdjęć)