null

Filmowe dokumenty dla młodzieży

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Już 13 kwietnia rusza druga edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET'S DOC, który przybliża młodym widzom kino dokumentalne. Festiwal odbędzie się zarówno stacjonarnie w Kinotece, jak i online – na platformie VOD Warszawa.

Kino dokumentalne to nie tylko okazja do refleksji nad światem, lecz także do zrozumienia i empatycznego spojrzenia na różnorodność ludzkich losów. W ramach tegorocznego festiwalu zaplanowano pokazy dotyczące życia nastolatków i ich codziennych doświadczeń. Będzie można zobaczyć m.in. „Ostatnią pieśń z Kabulu”, która przenosi widzów do Afganistanu pod panowaniem Talibów, gdzie młode muzykantki muszą zmierzyć się z brutalnymi zakazami i przemocą. To koprodukcja brytyjsko-katarsko-portugalska. Z kolei francuski film „Linda i Irina” przedstawia historię dwóch najlepszych przyjaciółek, uczennic liceum, które muszą się rozstać z powodu przeprowadzki.

Nie zabraknie też dokumentów, które dotykają delikatnych tematów związanych z dojrzewaniem i relacjami rodzeństwa. Niderlandzki film „Hormony” rzuca światło na różne doświadczenia związane z antykoncepcją hormonalną, podczas gdy polska „Moja siostra” opowiada poruszającą historię artystycznie uzdolnionej nastolatki, która zmaga się z uzależnieniem od narkotyków, a jej brat dokumentuje tę walkę.

O festiwalu

Festiwal LET'S DOC nie tylko inspiruje młodych ludzi do poszerzania horyzontów i zrozumienia świata, lecz także zachęca ich do aktywnego udziału w życiu społecznym. Każdy film prezentowany na festiwalu to także impuls do refleksji, dyskusji i działania. Prelekcje, dyskusje lub spotkania z gośćmi odbywają się przy każdej projekcji, powstaje przestrzeń do wymiany poglądów, poznawania siebie i świata.

Organizatorzy w ramach festiwalu zapraszają także dzieci wraz z opiekunami na specjalne warsztaty rodzinne. Dodatkowo nauczyciele mogą rezerwować warsztaty i pokazy szkolne dla swoich uczniów i uczennic.