null

Filmowa Ukraina! w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Manifestacja na pl. Defilad o przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej, na pierwszym planie uczestniczka manifestacji opatulona w pelerynę w barwach narodowych Ukrainy, dzień, zima.
Autor: Rafał Motyl

Dzisiaj rusza Ukraina! 7. Festiwal Filmowy. W warszawskiej Kinotece widzowie będą mogli zobaczyć ponad 50 filmów, wziąć udział w debatach, warsztatach i koncertach. Tegoroczna edycja obędzie się także online, od 1 do 14 listopada na platformie VOD Warszawa.

Ukraina! Festiwal Filmowy to kolejna edycja festiwalu filmów ukraińskich w Polsce. W tym roku odbywa się już po raz siódmy. W programie znalazły się produkcje fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane oraz najlepsze filmy z ostatnich lat, nagradzane na wielu festiwalach, które będą pokazywane w czterech sekcjach: Oblicza Ukrainy, Kobiece historie, Sztuka wolności i Mariupol. Festiwal otworzy seans obrazu wyreżyserowanego przez Petera Kerekesa pt. „107 matek”.

Festiwalowi będą towarzyszyć: spotkania z twórcami filmowymi, debata o kobietach filmu w Ukrainie, pokazy animacji dla dzieci, koncert ukraińskiego zespołu oraz wystawa rysunków Anatolija Ljutjuka, byłego działacza antysowieckiego, dziś mnicha żyjącego wśród ludzi, a także artysty.

W czasie festiwalu ogłoszony zostanie plebiscyt publiczności. Po raz drugi odbędzie się też konkurs na najlepszy film krótkometrażowy, do którego zgłosiło się prawie 150 filmów.

Więcej informacji znajduje się na stronie festiwalu.