null

Film w Warszawie, Warszawa w filmie

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie przedstawiające ulicę Starego Miasta - ośnieżona ulica i fasady warszawskich kamienic. W prawym górnym rogu napis: Mazowiecki Warszawski Fundusz Filmowy i logo projektu.
MWWF - Mazowiecki Warszawski Fundusz Filmowy

Stolica to wymarzony plan filmowy. Tylko w 2021 roku ekipy filmowe zrealizowały tu w sumie ponad tysiąc dni zdjęciowych! Ulice, zabytki, fasady i wnętrza warszawskich budynków, stołeczne osiedla – „grają” zarówno w krajowych, jak i zagranicznych produkcjach. A miasto cały czas wspiera filmowe inicjatywy, wydarzenia i ciekawe projekty edukacyjne.

Dofinansowanie filmów

W ubiegłym roku aż 16 filmom przyznano wsparcie z Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego - w sumie 2,2 mln złotych. MiWFF to największy filmowy fundusz regionalny w kraju, który umożliwia produkcję filmów fabularnych, dokumentalnych oraz animowanych związanych z Warszawą. Dzięki kolejnej trzyletniej umowie, którą podpisały w 2021 r. Urząd m.st. Warszawy oraz urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, wysokość Funduszu wzrośnie w 2023 roku do 2,6 mln zł. 

Prowadzeniem MiWFF zajmuje się Mazovia Warsaw Film Commission, działająca w ramach Mazowieckiego Instytutu Kultury. Jej zadania to wsparcie lokalnej branży filmowej, przyciąganie talentów i wzmacnianie pozycji Warszawy i województwa mazowieckiego jako wiodącego ośrodka filmowego w kraju, z potencjałem współpracy międzynarodowej. MWFC realizuje też między innymi programy Film the Book łączący branżę audiowizualną z wydawcami książek czy skierowane do scenarzystów Script Wars i nowy program Script Mentoring.

Filmowe festiwale ze wsparciem miasta

Warszawa jest wiodącym ośrodkiem zarówno w liczbie wydarzeń, jak i w wysokości środków przekazywanych na organizację festiwali i przeglądów filmowych przez organizacje pozarządowe. Finansowane są zarówno imprezy o wielkim międzynarodowym zasięgu, jak Millenium Docs Against Gravity (jeden z największych festiwali filmu dokumentalnego na świecie) czy Warszawski Festiwal Filmowy, a także mniejsze imprezy nastawione na regionalne kinematografie (Festiwal Filmowy Pięć Smaków – kino azjatyckie, Sputnik nad Polską – kinematografia rosyjska, Ukraina Film Festival, Jewish Film Festival, Watch Docs – filmy dokumentalne o prawach człowieka, Cinemaforum – kino krótkometrażowe, Splat Film Festival – kino gatunkowe, Grand Off – kino niezależne, Her Docs – dokumentalne kino kobiet). Kolejny rok pandemii spowodował, że większość tych imprez odbywała się także w formule online.

Promowanie kin studyjnych

W 2021 roku odbyła się pierwsza edycja Tygodnia Warszawskich Kin Studyjnych – programu będącego odpowiedzią na spowodowany pandemią kryzys w branży kinowej. Kina studyjne stanowią ważne dla miasta ośrodki kulturalne, będące także istotnymi podmiotami promocji polskiej kinematografii (wiele polskich filmów nie ma szerokiej dystrybucji kinowej poza siecią kin studyjnych). Tydzień zorganizowało dziesięć warszawskich kin zrzeszonych w ogólnopolskiej sieci kin studyjnych i lokalnych. Impreza planowana jest jako wydarzenie cykliczne.

Finansowanie edukacji filmowej

Stolica wspiera też działania związane z edukacją kulturalną. W Warszawie odbywa się wiele całorocznych programów, adresowanych do różnych grup odbiorców. Wiele ciekawych propozycji ma Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, które organizuje m.in. filmowe lekcje dla uczniów, webinary dla nauczycieli, filmowe warsztaty rodzinne. Dużym zainteresowaniem cieszy się SKOK W DOK – program twórczy dla osób z różnym doświadczeniem życiowym i filmowym, jedyny taki w Polsce, w ramach którego wypracowywane są pomysły na filmy dokumentalne dla dzieci, przy ich aktywnym udziale. Prezentacja najciekawszych pomysłów z drugiej edycji programu odbędzie się w maju, podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

kobieta kąpiąca się w wannie, z papierosem