null

Festiwal Warszawa Singera po raz 18!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
logotyp Festiwalu Warszawa Singera
Autor: Warszawa Singera

Koncerty, spotkania, wystawy, spektakle i niepowtarzalna atmosfera – to znaki rozpoznawcze Festiwalu Warszawa Singera, który od lat przyciąga liczną publiczność i jest kulturalną wizytówką stolicy. W tym roku odbędzie się już 18 edycja tego unikalnego wydarzenia.

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, niezależnie od artystycznego wymiaru, to także hołd pamięci dla nieistniejącego miasta, Żydowskiej Warszawy. Festiwal od lat pokazuje, jak nierozerwalne są kultura polska i kultura żydowska, że właściwie to jedna tradycja, z której nieustająco czerpiemy i która buduje tożsamość nas wszystkich – powiedziała o festiwalu Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy.

Warszawa Singera zaprasza w świat różnorodnej, wielokulturowej Warszawy. Mieszkańcy i turyści mogą uczestniczyć w koncertach, spotkaniach autorskich, spektaklach, pokazach filmowych, wystawach, spacerach i wielu innych atrakcjach już od 21 do 29 sierpnia br., w różnych częściach Warszawy.

Koncert inaugurujący festiwal tradycyjnie odbędzie się w Synagodze im. Małżeństwa Nożyków, a wystąpi Yoni Rose, światowej sławy kantor i śpiewak operowy. Natomiast na zakończenie festiwalu 29 sierpnia w Teatrze Wielkim zagra węgierski artysta Roby Lakatos – wirtuoz skrzypiec, kompozytor i znakomity aranżer. Poza tym w trakcie festiwalu zaplanowano występy znakomitych polskich artystów, m.in.: Doroty Miśkiewicz, Grażyny Auguścik, Mikołaja Trzaski czy zespołu SHOFAR. 

W ramach Żydowskiego Salonu Literackiego odbędą się interesujące spotkania z literatami zajmującymi się tematyką żydowską, m.in. z Marianem Turskim i Józefem Henem. Natomiast w sobotę 28 sierpnia w Centrum Kultury Jidysz z laureatką 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Joanną Rudniańską, porozmawia przewodnicząca jury przyznającego nagrodę – Justyna Sobolewska.

Z kolei dla miłośników teatru zaplanowano przegląd najciekawszych spektakli Teatru Żydowskiego. W programie znalazły się spektakle takie jak: „Akademia Pana Kleksa”, „Mykwa”, „Circus Kafka” czy „Der Szturem. Cwiszyn/Burza. Pomiędzy”. Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami m.st. Warszawy, Teatr Żydowski będzie miał swoją stałą siedzibę w budynku Sceny na Woli, przy ul. Kasprzaka 22, gdy tylko zakończy się niezbędny remont.

Program 18. Festiwalu Warszawa Singera wypełnią dziesiątki dużych, ale i kameralnych wydarzeń. Na część z nich wstęp jest całkowicie bezpłatny, wystarczy tylko zgłosić chęć uczestnictwa. Wszystkie szczegółowe informacje i pełny program festiwalu można znaleźć na stronie Warszawy Singera